Rus turizmcilere Türkiye'den sonra 'Krasnodar' şoku!

Rus turizmcilere Türkiye'den sonra 'Krasnodar' şoku!
30 Haziran 2021, 09:25
Rusya'nın en önemli turizm bölgelerinden Krasnodar için alınan kararın Rus turizmcilere faturası çıkarıldı.

Rusya’nın Krasnodar Bölge Valiliği, bölgedeki otellerin 1 Temmuz itibariyle sadece aşı olanları veya negatif PCR testine sahip olanları kabul edeceğini, 1 Ağustos itibariyle ise sadece aşı sertifikalı turistlere hizmet vereceğini bildirmişti.

Lomidze: Bu kararla turizmcilerin kaybı 55 milyar rubleyi bulabilir

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), turizm sektörünün Krasnodar bölge yönetimi tarafından ilan edilen COVID-19 kısıtlamalarından kaynaklanan kayıplarının 40 ile 55 milyar rubleye kadar çıkabileceğini bildirdi.

Yüzde 50'si tatilden vazgeçebilir

ATOR temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, Krasnodar bölgesinde temmuz ve eylül ayları arasında tatil yapmayı planlayan Rusların 6,5 milyon civarında olduğu belirtilirken, temmuz ayında tatilcilerin yüzde 20 ila yüzde 25’inin, ağustos ayında ise turistlerin yüzde 50 ila 80’inin planladıkları tatilden vazgeçebileceğini vurguladı.

ATOR Başkanı Maya Lomidze, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Krasnodar yönetiminin ağustos ayına kadar PCR testi olmayan tatilcileri kabul etmeyeceğini ilan ettiğine işaret ederek, “Aileleriyle seyahat eden birçok Rus vatandaşı, PCR testlerine bu kadar para vermeye hazır değil. Çünkü testlerin fiyatı konaklama maliyetinin en az yüzde 20 ila yüzde 25’i olacak” diye konuştu.

Temmuz ayı için Krasnodar Bölgesi’ne 3 milyon tur paketi satıldığını belirten birlik uzmanları, temmuz ayı için kişi başı seyahatin ortalama fiyatının 18 ila 20 bin ruble olduğunu, iptaller nedeniyle kayıpların 15 milyar ruble olacağını ifade etti.

Ağustos ayında Krasnodar bölgesine sadece aşı sertifikalı turistlerin kabul edileceğini hatırlatan uzmanlar, ağustos ayı için ortalama 2,5 milyon kişinin bu bölgeye tur paketi satın aldığını hatırlatarak bu ay satılan turların 50 milyar rubleye yaklaştığını bildirdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha