Rus turistlere Schengen yasağı yine gündem oldu

Rus turistlere Schengen yasağı yine gündem oldu
01 Ağustos 2022, 09:40
Avrupa Birliği'ne 'Ruslara turist vizesi verilmesini yasaklama' çağrısı yapıldı.

AB içinde Rusya'ya Schengen yasağı tartışmaları devam ediyor. Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevich, Avrupa Birliği'ne (AB) Ruslara turist vizesi verilmesini yasaklama çağrısı yaptı. Sputnik'in aktardığına göre Rinkevich, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, "AB'nin Rus vatandaşlarına turist vizesi yasağı getirme önerisini yineliyorum" ifadelerini kullandı.

Daha önce Estonya, Rusya ve Belarus vatandaşlarına oturma izni ve çalışma vizesi vermeyi durdurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada, AB ülkelerinin Rus vatandaşlarına Schengen vizesi verilmemesi senaryosunu dışlamadıklarını, Moskova'nın her türlü gelişmeye hazır olması gerektiği belirtilmişti.

Pek çok ülke vize randevusu vermiyor

Geçen hafta içi AB'nin Rus vatandaşlarına genel bir yasak getirmeceği iddiaları gündeme geldiğinde AB yetkilileri bunu yalanlamıştı.

Ancak karşılıklı olarak diplomatların sınır dışı edilmesinin ardından Rusya'daki pek çok AB ülkesi konsolosluğu, eleman yetersizliği nedeniyle daha önce birkaç gün ya da bir hafta süren vize verme sürelerinin birkaç haftaya hatta aya kadar uzadığını açıklamıştı. Pek çok ülke vize randevusu vermiyor ya da birkaç ay sonrasına veriyor. (Turk Rus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha