Rus turistlere 'karantina' işkencesi!

Rus turistlere 'karantina' işkencesi!
30 Eylül 2021, 08:42
Hong Kong yönetiminden Sputnik V aşılı Rus turistlere 'tuhaf' giriş izni çıktı.

Hong Kong Özel İdari Bölge’nin yönetiminin, Rusya’nın tüm Kovid-19 aşı sertifikalarını 29 Eylül Çarşamba gününden itibaren tanıma kararı aldığı belirtildi.

Otelde 21 gün karantinada kalma şartı

Ancak Sputnik V aşısı yaptırıp gelen turistlere özel bir otelde 21 gün karantinada kalma şartı var.

Rusya’nın Hong Kong Genel Konsolosluğu’nun Facebook hesabında yapılan paylaşımda, Hong Kong Özel İdari Bölge’nin yönetiminin, Rusya’nın tüm Kovid-19 aşı sertifikalarını 29 Eylül Çarşamba gününden itibaren tanıma karar aldığı bildirilirken, “Bu karar, aralarında Rusya’nın da gösterildiği, ‘enfeksiyon riski yüksek olan ülkeler’ listesinde yer alan ülkelerden Hong Kong’a giriş yapan kişilere yönelik uygulanan kısıtlamaların bir kısmını kaldırma fırsatını verecek” ifadesine yer verildi.

Daha önce Hong Kong’a girmeden önce, ‘enfeksiyon riski yüksek olan ülkeler’ listesinde yer almayan üçüncü ülkede 3 hafta boyunca beklemek zorunda olan Rusya vatandaşlarının, Kovid-19 aşısı yapması durumunda doğrudan giriş yapabileceği aktarıldı.

Açıklamada, “Hong Kong seferi uçağa binmeden önce QR kodu olan aşı sertifikasının gösterilmesi gerekiyor” dendi.

Hong Kong şu anda Rusya yapımı Kovid-19 aşılarından sadece Sputnik V’yi tanıyor.

Öte yandan Kommersant gazetesi diğer ayrıntıları paylaşırken, "Rusların Hong Kong'a girmelerine izin verilecek, ancak yine de 21 günlük karantinaya uymaları gerekecek. Yine de bu, "bazı kısıtlamaların kaldırılması" anlamına geliyor. Çünkü bu kararla, yerel sınıflandırmaya göre Rusya'yı içeren "yüksek enfeksiyon riski olan ülkeler" bölgesinden Hong Kong'a giren insanlara uygulanan bazı sıhhi ve epidemiyolojik göç kısıtlamaları kaldırılıyor. Rusya'da aşılananların, "üçüncü bir devlette üç haftalık bir konaklamadan sonra" değil, doğrudan Hong Kong'a girişten sonra özel bir otelde 21 günlük karantinada kalması mümkün olacak. (Sputnik, Kommersant)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha