Rus turistlere giriş yasağı getiren ülkeye Rusya'dan misilleme!

Rus turistlere giriş yasağı getiren ülkeye Rusya'dan misilleme!
24 Mayıs 2024, 09:22
Rusya, Norveç'in Rus turistlere yönelik giriş kısıtlamalarını artırma kararına sert bir yanıt verdi.

Rusya, Norveç'in Rus turistlere yönelik giriş kısıtlamalarını artırma kararına sert bir yanıt verdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Norveç'in bu adımını iki ülke arasındaki ilişkileri tamamen yok etmeyi amaçlayan hasmane bir hareket olarak nitelendirdi.

Zaharova, bu kararın Rusya ve Norveç halkları arasındaki bağlara zarar verdiğini belirterek, Rusya'nın bu tür adımlara karşı misilleme tedbirleri geliştireceğini ve uygulayacağını ifade etti.

Norveç'in Kararı ve Rusya'nın Tepkisi

Norveç, 29 Mayıs'tan itibaren turizm ve diğer "öncelikli olmayan" amaçlarla gelen Rus vatandaşlarının ülkeye girişine izin vermeyeceğini duyurdu.

Bu karar, Schengen vizesini hangi ülkenin verdiğine bakılmaksızın tüm Rus vatandaşlarını kapsıyor.

İstisnalar arasında yakın akrabaları ziyaret etmek, Norveç veya diğer Schengen ülkelerinde çalışmak veya okumak gibi amaçlarla gelenler bulunuyor.

Rusya'nın Misilleme Açıklaması

Zaharova, Norveç'in bu kararının Rus vatandaşlarına karşı ayrımcı olduğunu vurguladı ve Oslo'nun bu tür adımların sonuçlarına hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Misilleme tedbirlerinin çıkarlarına uygun olarak geliştirileceğini ve uygulanacağını söyledi.

Bu karşılıklı hamleler, zaten gergin olan Rusya-Norveç ilişkilerini daha da zorlayabilir. Rusya'nın misilleme tedbirleri, Norveçli turistlerin veya Norveç'e bağlı şirketlerin Rusya'daki faaliyetlerini etkileyebilir. Aynı zamanda, bu tür adımların diplomatik ilişkilerde daha büyük krizlere yol açma potansiyeli de bulunuyor.

Norveç'in bu kararı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik devam eden saldırıları ve Batı ülkelerinin bu duruma karşı aldıkları yaptırımlar bağlamında değerlendiriliyor. Norveç'in kısıtlamaları, Batı ülkelerinin Rusya'ya karşı uyguladığı geniş çaplı yaptırımların bir parçası olarak görülüyor.

Rusya'nın bu duruma karşı misilleme adımları ise, Batı'nın yaptırımlarına karşı Rusya'nın ekonomik ve diplomatik çıkarlarını koruma çabasının bir yansımasıdır. Bu tür adımlar, uluslararası arenada daha geniş çaplı siyasi ve ekonomik çekişmelere yol açabilir.

Yorumlar
Tunhan
28 Mayıs 2024, Salı 03:31
Ruslara yapılan bu muamele yanlış Norveçli misafir türkiyeye gelmesin istemiyorum??????????rusyayı seviyoruz.
Türk düşmanları
28 Mayıs 2024, Salı 10:27
Bakıyorum da sazanlar yine iş başında her fırsatta hemen Türkiye düşmanlığına soyunuyorlar çok istiyorsanız Norveç e olmadı Rusya oda sarmadıysa İsrail e gidin
Kuwwat
27 Mayıs 2024, Pazartesi 09:39
Norvec aptalmi ya
Necati
27 Mayıs 2024, Pazartesi 06:39
Evet gerçekten de çanakkalede 250.000 askerimizin şehit olmasına sebep olan veyurdumuzu işgal eden Moğolistan Angola Papua yenigine Etiyopya ve Guatemala gibi ülkelerden yurdumuza gelen turistlere
Alparslan
26 Mayıs 2024, Pazar 11:19
Türk turistlere yapılan yaptirima aynı yaptırımı Rusya gibi bizimde vermemiz gerekir
Turgay Erülkü
25 Mayıs 2024, Cumartesi 11:21
Gerçek bir devlet bunu yapar bizde devlet için sadece kamuda calişanlar var memurlara yeşil pasaport normal vatandaşa yok anayasa göre herkes eşittir herkes askere gidiyor vatan için devlet için ama kazın ayağı öyle değilmiş kendi anayasaisina uymayan bir devlet yani bırakın Rusya gibi onurlu davranmaya devlet bir kere bizi yok sayıyor sen NATO ülkesisin adam seni takmıyor Allah'ına kadar vize uyguluyor sen de aynısını uygula veya natodan çık işin doğrusu budur
Fatih KAPTAN
25 Mayıs 2024, Cumartesi 08:09
Öncelikle İsrail vatandaşlarına uygulasınlar.
Gerçek
25 Mayıs 2024, Cumartesi 07:00
Eline sağlık Norveç. Türkiye Norveçi örnek almalı. KGB ajanlarının, Terörist Wagnerçilerin Türkiyeye gelmesi yasaklanmalı
İnsan
24 Mayıs 2024, Cuma 05:13
Keşke Türkiye de bu konuma gelebilse Bir ülkeye sizi turist olarak kabul etmiyoruz diye bilse veya sen benim vatandaşımı nasıl olurda turist olrak kabul etmiyorsun diye bilse....
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha