Rus turistlerden 'Türkiye' kampanyası!

Rus turistlerden 'Türkiye' kampanyası!
03 Haziran 2021, 08:06
Rusya’da sadece haziran ayı için Türkiye tur paketi satın alanların sayısı resmi açıklamalara göre 1 milyonu bulurken, charter uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatılması sonrası tepkiler devam ediyor.

Son olarak "Turizm Federasyonu” adlı dernek, vatandaşların anayasal “dilekçe hakkı”nı change.org sitesinde açtıkları bir kampanyada kullanarak Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil devletin tüm "en yüksek makamlarına" seslendi ve Türkiye charter uçuşlar dahil, tatil kısıtlamaların kaldırılması için başvuruda bulundu.

Anayasa'ya aykırı

Rus basınına yansıyan haberlere göre, dilekçede devletten Anayasa'ya uyması ve Ruslara normal dinlenme hakkını geri vermesi” istendi.

Derneği dilekçesinde Rus yetkililerden kısıtlamaları kaldırması ve Türkiye, Mısır, Yunanistan, Tunus, Karadağ, Bulgaristan ve pandemide epidemiyolojik durumu normal olan, Rusya vatandaşlarını kabule hazır tüm ülkelerin uçuşlara açılması çağrısı yapıldı.

Turizm sektörü işletmelerinin üye olduğu derneğin dilekçesinde, "Aksi takdirde, turizm işinin tüm zararlarını ve turistlere yönelik yükümlülüklere ilişkin sorumluluğu karar vermekten sorumlu devlet yetkililerine yönlendirme ve ihlal edilen hakları savunmak için turistleri mahkemelere gönderme hakkını saklı tutarız” uyarısı yapıldı.

Dilekçeyi kaleme alanlar, taleplerini Rusya Federasyonu Anayasası'nın 2. bölümünün 27. maddesine dayandırdılar. Bu madde vatandaşların yurt içinde ve yurt dışında serbest dolaşım hakkını garanti ediyor.

Dilekçede iç ve dış turizmdeki durum “felaket" olarak nitelendi, turizmin sadece seyahat acenteleri olmadığı, ulaşımdan catering, eğlence ve müzelere kadar pek çok sektörü kapsadığı vurgulandı ve “Bu sektörlerde Rusya Federasyonu'nun milyonlarca vatandaşı ve turistlerle birlikte on milyonlarca kişi var. On milyonlarca vatandaşı çalışma, para kazanma ve dinlenme hakkından mahrum bırakıyorsunuz ve bu haklar Anayasa güvencesi altında” deniyor.

Yazıda, anayasal dinlenme hakkını kullanmanın imkansızlığı, yalnızca talep yoğunluğu nedeniyle Rus tatil destinasyonlarında yer olmamasıyla değil, aynı zamanda buralara gitmek isteyen herkesi barındırmanın objektif olarak imkansızlığından da kaynaklandığı vurgulandı. Bu nedenle dış destinasyonların açılması istendi.

Dilekçede, sıradan bir Rus vatandaşının, Rusya Federasyonu'nun tatil beldelerinde haksız yere yükseltilmiş bu fiyatlarla tatil imkanı olmadığı hatırlatıldıktan sonra, "Birçok vatandaşımız 2019 yılından bu yana normal tatil yapma fırsatından mahrum kaldı. Turistlerin iki yıl üst üste dinlenmediği bir durum, emek verimliliğinde düşüşe ve toplumsal hoşnutsuzlukta artışa yol açacak, bu da şüphesiz seçim sonuçlarını ve vergi tahsilatını etkileyecek” diye uyarı yapıldı.

Dilekçenin sonunda “Seyahat özgürlüğü yasağı da dahil olmak üzere mevcut politikaların yaygınlaştırılması, 2022 yılında veya belki daha öncesinde iflasların başlayacağının habercisidir. Mali yıkım, düşündüğünüzden daha yakın” denildi. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha