Rus turistler Türkiye'de vizesiz daha fazla kalmanın formülünü buldu

Rus turistler Türkiye'de vizesiz daha fazla kalmanın formülünü buldu
08 Mart 2023, 08:32
Türkiye’ye geliş tarihinden itibaren 60 gün geçmesine rağmen ülkeden ayrılmayan Rus turistler daha fazla kalmak için para cezasını ödemeyi göze alıyor.

Rusya’nın turizm haberleriyle tanınan seyahat platformu Tourdom, Türkiye’ye geliş tarihinden itibaren 60 gün geçmesine rağmen ülkeden ayrılmayan Rus turistlerin para cezasına çarptırıldığını bildirirken, cezanın 659 TL olduğunu yazdı.

Denis isimli Rus turistin Türkiye’de kalışının 88. gününde Rusya’ya geri dönmek için havaalanına gittiğini ve gümrük kapısında ve 659 lira (yaklaşık 2 bin 600 ruble) para cezasına çarptırıldığını belirten Tourdom, Türkiye’de yasal ikametgâh için belge hazırlamaktansa, vize rejimi şartlarını ihlal ettiği için para cezası almanın daha karlı olabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’deki mevzuatlara göre, Rus vatandaşlarının ülkede yasal olarak yalnızca 60 gün boyunca vizesiz veya oturma izni olmadan kalabileceği hatırlatılırken, bu süreden sonra turistin sınırı geçip tekrar Türkiye’ye dönme hakkı olduğu, bu durumda ise turistlere vize veya oturma iznine gerek kalmadan 30 gün daha verildiğinin altını çizdi.

Antalya’ya giden Rus turistlerin açıklamalarına atıfta bulunan Tourdom, acentelerin hizmetleri için aldığı ücretler dikkate alındığında oturma izni almanın maliyetinin birkaç yüz dolara ulaşabildiğine değindiği haberinde, aynı zamanda sürecin kendisinin de bazen aylarca uzayabildiğine dikkat çekti.

Aynı zamanda 26 Aralık 2022’den bu yana Türkiye’nin Ruslara turistik geçici ikamet izni vermeyi fiilen durdurduğuna vurgu yapılırken, “Bu nedenle 659 liralık para cezası çok karlı görünüyor. Ancak Türklerin sadakati suistimal edilmemeli. Kötü niyetli ihlaller durumunda, para cezaları katlanarak artabiliyor. Ek olarak, sınır dışı edilmenin yanı sıra belirli bir süre için müteakip giriş yasağı da alabilirsiniz” diye yazdı. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha