Rus turistler bu öneriden hoşlanır!

Rus turistler bu öneriden hoşlanır!
06 Şubat 2019, 10:43
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD)'nin turistleri sokağa çıkarmak için getirdiği öneri Rusya'da da yankı buldu. Rus tur operatörleri TTYD'nin önerisinin Rus turistleri sokağa çıkarıp çıkarmayacağı hakkında önemli yorumlarda bulundu.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) önerdiği modele göre, ağırlıklı olarak Antalya'da yoğunlaşan ve her şey dahil sistemiyle çalışan oteller, özel bir sokakta ortak yeme-içme ve eğlence alanları oluşturacak. Minimum 10 dönümlük bir alanın tahsis edilmesini talep eden turizmciler, burada Alaçatı, Çeşme ve Bodrum'daki barlar sokağının benzeri yaşam alanı oluşturmayı hedefliyor. Modele göre herşey dahil sistemiyle tatilini satın alan turist, otel tarafından kendisine verilecek olan kart ya da biletle bir akşam yemeğini, bu sokaktaki restoranda yiyecek. Böylece otel dışına çıkacak olan turist, akşam yemeği sonrası sokaktaki gece kulübünde kendi cebinden harcama yaparak eğlenecek, ardından hediyelik eşya alarak otele dönecek. Her şey dahil sistemini engellemeyen, ancak turisti otel dışına çıkararak daha fazla para harcamaya yönelten modelle kişi başı gelirin 1.000 doların üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Pilot bölge Kemer

Kemer'in pilot bölge olarak belirlendiği model için Antalya Valiliği ve büyükşehir belediyesiyle görüşmelere başlandı. Bölgede sadece otelcilerin değil turiste doğru hizmet verebilecek lokanta ve restoranlardan hediyelik eşya satıcısına, kahvecilerden sokak ressamlarına kadar herkesin mekân kiralaması planlanıyor.

Rus turistler bu öneriden hoşlanır

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) önde gelen tur operatörlerine Rus turistlerin akşam yemeği için otel dışına çıkıp daha sonra alışveriş için ekstra para harcamak isteyip istemeyeceklerini sordu. Uzmanlar, Rusların belli bir kitlesinin, durumu “değiştirme” ve her gün yemek yedikleri normal restorandan ayrılma fikrinden hoşlanacağını söylüyor. Intourist'in Genel Müdürü Sergey Tolchin “ Yüksek sezonda, Türk otelleri bölgesinde bulunan alakart restoranlarda akşam yemeği rezervasyonları açıldıktan ilk yarım saat içinde kapanıyor. Bu hizmet yabancı turistler için popüler. Bu nedenle, böyle bir deney başarılı olabilir” diye konuştu.

'Transfer maliyeti önemli'

Gözlemcilere göre, hem beş yıldızlı oteller hem de düşük maliyetli tesisler potansiyel olarak limitlerini aşan her şey dahil getirebilir. Sergey Tolchin “Her şeyden önce, böyle bir hizmet, pazarlama girişimleri ve daha fazla altyapı geliştirme için büyük fırsatlara sahip olan iyi bilinen otel zincirlerinden kazanabilir, ancak düşük maliyetli otellerin bu programa ilgi göstermesi de olası. Otelin konumu da önemli; eğer otel şehir ve alışveriş merkezlerine çok yakın bir mesafede bulunuyorsa, şehre transfer maliyeti çok yüksek olabilir” diye konuştu.

Geleneksel turist etkinlikleri eskisi kadar talep görmüyor

ANEX Tour'un geliştirme departmanı uzmanı Aliyar Veliyev ise Türkiye'de tatil yapan Rus turistlerin çoğunluğunun daha öncede aynı bölgede tatil yaptığını bu nedenle geleneksel turist etkinliklerinin artık eskisi kadar yaygın talep görmediğini söyledi. Bu nedenle ANEX Tour'un “Pamukkale + Salda Gölü - iki günlük bir tur”, “İstanbul ve Kapadokya - iki günlük bir tur” ve “Efes - antik bir yürüyüş” turu gibi birleşik geziler gibi gezilerinin bir parçası olarak yeni ürünler sunduğunu belirten Veliyev “ Turistlerin çoğunluğu, otel konseptinde yer alan restoranlara transferle gelecek. Ancak bunun, tatil yapan Rus turistlerin Türkiye'de tatilde “tasarruf” etme alışkanlıklarını değiştirip değiştirmeyeceğini tahmin etmek güç” dedi.

Ruslar Türkiye'de en çok kıyafet alışverişi yapıyor

Tur operatörü Intourist'in geçen yaz geçirdiği pazarlama programının verileri merak uyandırıcıydı: kampanyanın sonuçları, Rus turistlerin Türkiye'de en çok ne kadar para harcadığını açıkça ortaya koydu. Görünüşe göre, yerli ve yabancı popüler markaların tekstil ürünleri ve kıyafetleri bu ülkedeki turistler arasında en popüler olanı. Turistler ayrıca isteyerek ulusal tatlılar, altın takılar, hediyelik eşyalar ve sağlık ve güzellik hizmetleri (hamam, masajlar, SPA ve güzellik bakımları) satın aldı

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha