Rus turist bu yıl daha çok harcadı

Rus turist bu yıl daha çok harcadı
16 Ekim 2017, 09:57
Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye’nin verilerine göre, Haziran - Eylül döneminde, Rus turistlerin yaptığı harcamalardaki % 226’lık artış dikkati çekti.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye’nin verilerine göre, Haziran - Eylül döneminde, Rus turistlerin yaptığı harcamalardaki artış dikkati çekiyor. Rus turistlerin alışverişlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 226’lık yükseliş görüldü.

Söz konusu verilere göre, bu yılın haziran-eylül döneminde turistlerin yaptığı alışverişlerden en büyük payı yüzde 20 ile Suudi Arabistan aldı. Suudi turistlerin bu dönemdeki alışverişleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 arttı.

Gazetem.ru’nun haberine göre; aynı dönemde turistlerin yaptığı alışverişlerden İran ve Kuveyt yüzde 10’arlık, Çin yüzde 8’lik, Katar ve Azerbaycan ise yüzde 6’şarlık pay alırken, Çinlilerin alışverişleri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 294 yükseldi.

9 ayda 540 milyon TL tax free satışı oldu

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, bu yılın 9 ayında Türkiye’nin tax free satışlarının toplamda yüzde 29 büyüyerek 540 milyon TL olduğunu belirtti.

Şeyhun, bu yılın eylül ayında bayram dönüşlerinin de etkisiyle Türkiye’deki tax free satışlarının yüzde 40’dan fazla büyüme gösterdiğini anlatarak, “Bir güzel gelişme de Rus ziyaretçilerimizin bu sene ilk kez eylül ayında, 2015 yılı eylül ayına göre (alışveriş payı) yüzde 5’lik bir artış göstermesi.” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha