Rus tur operatörlerinin ne kadar borcu kaldı?

Rus tur operatörlerinin ne kadar borcu kaldı?
03 Eylül 2021, 08:36
Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Rus tur operatörlerinin turlarını iptal eden vatandaşlara olan borcunu açıkladı.

Türkiye’ye uçuşların nisan ayında kapatılmasıyla zor durumda kalan Rus tur operatörlerinin turlarını iptal eden vatandaşlara olan borcunu 44 milyar rubleden 7 milyar rubleye indirdiği açıklandı.

Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’na katılan Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, forum arasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl özellikle Türkiye uçuşlarının yasaklanması ile turlarını iptal eden Rus vatandaşlara ülkedeki tur operatörlerinin borçlarının 7 milyar rubleye düştüğünü vurgularken, borçların giderek azalmasına rağmen istenilen hıza ulaşmadığını da itiraf etti.

“Bu rakam giderek azalıyor, ancak çok yavaş bir şekilde. Çünkü Asya-Pasifik bölgesine uçuşlar hala kapalı. Rus turistler için popüler destinasyonlar arasında bulunan Endonezya, Tayland ve Vietnam’la birlikte Avrupa turlarındaki düşük hareketlilik tur operatörlerini vatandaşlara olan borcunun daha yavaş bir şekilde kapanmasına neden oluyor” diyen Doguzova, yeni ülkelere uçuşların açılmasıyla tur operatörlerinin iptal edilen tur paketleri nedeniyle ortaya çıkan yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini ifade etti.

Rosturizm’in 2021 yılı sonuna kadar yerli turist akışını yeniden sağlamayı umduğunu da belirten Doguzova, “Ülkemizde iç turizmin dinamikleri iyi durumda. Bu dinamikler devam ederse, bu yıl sonuna kadar iç turizmde turist akışında 2019 göstergelerine ulaşacağız. Rusya şu anda iç turizm hareketliliğinde dünyanın en iyi göstergelerine sahip ülkeler arasında yer alıyor” diye konuştu.

2021 yılının ilk yedi ayında 31 milyon 500 bin kişinin Rusya sınırlarında otel, motel, pansiyon ve benzeri tesislerde konakladığını ifade eden Doguzova, ancak yıl sonuna kadar iç turizmde kesin bir rakam söylemenin zor olduğunun altını çizerek, geçtiğimiz yıl iç turizmin 2022 yılında canlanacağını tahmin ettiklerini, fakat tahmin edilen rakamlara bu yıl ulaşıldığını sözlerine ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha