Rus tur operatörleri için bir ilk!

Rus tur operatörleri için bir ilk!
14 Eylül 2022, 08:33
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze 2022 yaz sezonunun sonuçlarını paylaştı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği(ATOR) Başkanı Maya Lomidze Moskova'da katıldığı bir etkinlikte 2022 yaz sezonunun sonuçlarını paylaştı.

İlk defa bu yaz tur operatörleri Rusya destinasyonlarına Türkiye'den daha fazla turist götürdü

Lomidze ilk defa bu yaz Rus tur operatörlerinin Rusya içindeki destinasyonlara götürdüğü turist sayısının Türkiye'ye gönderdikleri turist sayısını aştığını söyledi. Lomidze, "Rusya destinasyonlarında yaz döneminde ilk kez paket turla seyahat eden turist sayısı 2.5 milyona ulaşırken aynı dönemde tur operatörlerinin Türkiye'ye gönderdiği turist sayısı ise 1.9 milyon kişi oldu. İç pazardaki fiyatlar önemsiz bir şekilde değişti. Bir bütün olarak pazar %15 büyüdü." dedi.

En çok Türkiye turlarının fiyatları arttı

Lomidze'nin verdiği bilgiye göre yazın yurtdışı destinasyonlarda minimum fiyat artışı %10 olurken, Türkiye maksimum fiyat artışını gösterdi. Rusların en çok talep gösterdiği yurtdışı destinasyon olan Türkiye için tur fiyatları 2021 yılına göre % 100 arttı.

Tur operatörleri iç turizmde rekor kırdı

Rus tur operatörlerinin iş hacminin hem iç turizmde hem de dış turizmde çok ciddi şekilde arttığını belirten Lomidze, tur operatörlerinin iç pazardaki payında uzun zamandır bu kadar aktif bir artış olmadığını vurguladı. Rusların gerek iç gerekse dış rotalarda bağımsız seyahat etme yerine tur operatörleri tarafından düzenlenen turlara yoğun ilgi gösterdiğini belirten Lomidze, " Yaz dönemi sonuçları Rus gezginlerin çoğunlukla tur operatörlerinin hem organizasyonuna hem de uçak biletiyle ilgili sundukları hizmetlere güvendiğini gösterdi. İç turizmdeki artışta Rostourism'in destek önlemlerinin yanı sıra tur operatörlerinin sadece kitlesel destinasyonlarda değil turlar için de uygun fiyatlar sunması da rol oynadı." dedi. ATOR Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov'un verdiği bilgiye göre 2022 yılında tur operatörlerinin outbound turizm pazarındaki payı % 60'tan %84'e yükselirken, bağımsız seyahatlerin payı ise % 40'tan % 16'ya indi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha