Rus otellerinde personel krizi!

Rus otellerinde personel krizi!
12 Şubat 2024, 08:40
Rus otelcilik sektörü önemli bir personel açığıyla karşı karşıya kaldı.

Interfax’ın Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği’ne dayanarak yayınladığı habere göre, geçtiğimiz yıl Rus otelcilik sektörü önemli bir personel açığıyla karşı karşıya kaldı ve bu açık artmaya devam ediyor.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Altyapı Projeleri Komitesi Başkanı, Cronwell şirketi CEO’su Aleksey Musakin konu hakkında yaptığı açıklamada “Eylül 2023’te, hh.ru’da turizm, restoran ve otel sektöründe yayınlanan boş pozisyonların sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40 arttı. CV sayısı ise yüzde 17 oranında azaldı” dedi.

Musakin’in açıklamalarına göre, bir boş pozisyon için şu anda yaklaşık 3 kişi yanıt verirken, normali ise 5-6 yanıt. Bölgelerde boş pozisyonlar ve başvuranların oranı normalden iki kat daha az.

Musakin konu hakkında yaptığı açıklamada “Gösterge, alanımızdaki akut personel açığı hakkında konuşuyor. Bunun nedenlerinden biri de düşük maaş seviyesidir” dedi.

Böylece, 2022 yılında konaklama sektöründe ortalama maaş ülke genelinde 34.000 ruble olurken, iş arayanların beklentisi 45.000 ruble oldu. Eylül 2023’te bu rakam 39,9 bin rubleye yükseldi, ancak iş arayanların beklentileri de arttı ve ortalama 50 bin oldu.

Gelecekte turizm sektöründe giderek daha fazla proje piyasaya çıkacak ve bu nedenle rekabet daha da artacak. Aynı zamanda, turistler için cazip olan uzak bölgelerdeki projeler, personel için altyapı oluşturma ve daha yüksek gelirler sunma ihtiyacı nedeniyle açıkça kaybediyor.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha