Rus otellerin 'Her şey dahil' aldatmacası!

Rus otellerin 'Her şey dahil' aldatmacası!
03 Şubat 2023, 08:55
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'dan Rusya'nın güney sahillerindeki otellerle ilgili dikkat çeken 'Her şey dahil' açıklaması geldi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), ülkenin güney sahillerinde yer alan otellerin yüzde 15’ine yakınının kendilerini “her şey dahil” formatıyla tanıtmasına rağmen bu formata uygun olmadığını bildirdi.

'Her şey dahil bu değil'

Rus resmi haber ajansına açıklama yapan birlik, Rus sahil beldelerindeki otellerin yüzde 10 ila 15’i kendilerini “her şey dahil” formatlı konaklama tesisi olarak konumlandırdığını, ancak gerçekte bu seviyeyi karşılamadığını aktardı.

Birlik, bu otellerin internet sayfasında verdiği hizmetleri ücretsiz ve ücretli olarak ayırdığını, turistlerin ise tatillerinde hangi hizmetleri kullanmak istediği konusunda seçim yapmaya zorladığını kaydederken, mesajında, “Bu format, ‘her şey dahil’ formatına uygun olmamakta, otelin aslında bu formatta çalışmadığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Tur operatörlerinin örneğin güney sahilinde konumlanan ve kendisini ‘her şey dahil’ formatlı otel olarak niteleyen konaklama tesisinde misafirlerine saat 15.00 ila 18.00 arasında yalnızca yerel üretim şarap ve bira sunarak hizmeti sınırlandırdığını dile getiren ATOR, “her şey dahil” ve “ultra her şey dahil” kategori hizmetlerini Rusya’nın turizm sektörü için henüz yeni olduğunun da altını çizdi.

Kırım’daki bazı otellerde ise ara öğünler için herhangi bir hizmet vermediği anlaşılırken, bazı otellerin alkol vermediği de kaydedildi.

Birlik, tüm animasyonların ve hizmetin mevcut olmadığı otellerin her şey dahil formatında tanıtımının hatalı olduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl konuşan Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko, otellerde her şey dahil sisteminin uygulanması için Rusya Federal Turizm Ajansı’na (Rosturizm) yetki verildiğini bildirmişti.

Geçtiğimiz yıl tasfiye edilen Rosturizm’in sistemin gelişimiyle ilgili herhangi bir rapor sunmadığı kaydedilirken, Rus otellerinin şu an için bu formatı farklı yorumladıklarını ifade eden yetkililer, kimi otellerin beş öğün yemek, kiminin ise tüm gün yiyecek hizmeti sunduklarını, bazılarının ise alkollü içki serbestisi olarak gördüklerini eklemişti.

Uzmanlara göre, Rusya’da düşünülen her şey dahil sistem ile yalnızca 100-150’den fazla odası olan konaklama tesislerinin ilgilendiği, bu yüzden yeni sistemde hizmet verebilecek otellerin payının çok az olacağı düşünülüyor.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha