Rus kartları Türkiye'de yeniden çalışıyor ama yüksek komisyonla!

Rus kartları Türkiye'de yeniden çalışıyor ama yüksek komisyonla!
16 Haziran 2023, 08:38
Rus bankalarından alınan Visa, Mastercard, UnionPay ve Mir kartlar Türkiye'de yeniden aktif hale geldi.

Rus bankalarından alınan Visa, Mastercard, UnionPay ve Mir kartlar Türkiye'de yeniden aktif hale geldi. Türkiye'de tatil yapan Rus turistlere dayandırılan habere göre mağazalar kartların yeniden işlemeye başladığı konusunda müşterilerini bilgilendiren Rusça tabelalar asmaya başladı.

Yüzde 14 komisyonla!

Novıye İzvestiya portalı yaptırıma tabi Rus bankalarından alınmış kartların da ödemelerde kullanılabildiğini yazıyor. Portalın haberine göre söz konusu işlemler SigmaPay adlı ödeme sistemi aracılığıyla gerçekleşiyor.

Sistem ödeme başına yüzde 2 komisyon kesiyor. Ancak ruble - Türk lirası konvertasyonu nedeniyle bu orana yüzde 12 daha ekleniyor. Portal ödemelerin Türk satıcıların elinde birkaç hafta sonra geçtiğini, bunun da kur kaybına neden olmaması için ilave komisyon konduğunu aktardı.

Bir başka deyişle Rusya'dan aldığı kartı Türkiye'de kullanmak isteyen turistler yüzde 14 komisyonu gözden çıkarmak zorunda.

Portal SigmaPay ödeme sisteminin kime ait olduğunun belirsiz olduğuna dikkat çekiyor. Sistem bir süredir Türk otellerinde faalliyet gösteriyor.(Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha