Rus basını zirveyi nasıl gördü?

Rus basını zirveyi nasıl gördü?
06 Mart 2020, 08:03
Moskova’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yaklaşık altı saat süren toplantı Rus medyasında da ana gündem başlığı oldu.

Moskova’daki Putin-Erdoğan zirvesinin ardından “kim ne kazandı, ne kaybetti” tartışmaları başlarken, Rusya basınında iki liderin teması sayesinde son dönemde kaygı yaratan Türk-Rus gerginliği ve Suriye’de çatışma riskinin ortadan kalkmasına vurgu yapıldı.

Moskovskiy Komsomlets gazetesinde “Erdoğan Putin’den mühlet kopardı” başlıklı haberde, herşeye rağmen risklerin gündemde olduğu belirtildi ve “Kim ne zaman sınırı zorlayacak, zaman meselesi” denildi.

Yazıda Erdoğan’ın Putin’i İdlib’de Suriye saldırılarını durdurmaya ikna ettiği, ama anlaşma ile bölgede Esad’ın kontrol ettiği toprak miktarının arttığı belirtildi. Buna örnek olarak stratejik önemi büyük olan M-5 karayolu gösterildi.

“Kırılgan anlaşmanın ne kadar süreceğini tahmin etmenin zor olduğu” belirtilen yazıda, daha önce bu tür anlaşmaların ömrünün birkaç aydan ibaret olduğu hatırlatıldı.

Yazıda anlaşmayla İdlib sorununu çözmek için esaslı yeni bir adım atılmadığı, her şeye rağmen yeni anlaşma iyimserlik vermesine rağmen yeni krizlere karşı bir garanti oluşturmadığı vurgulandı.

Kommersant gazetesinde Kremlin muhabiri Andrey Kolesnikov’un kaleme aldığı yazıda, bu görüşmeden daha fazlasını beklemenin imkansız olduğunu belirterek, “Ama en önemlisi Rusya ile Türkiye arasında savaş olmayacak” dedi.

Devlet gazetesi Rossiyskaya Gazeta, “Direkt görüşme” başlıklı haberde, iki liderin İdlib krizine çözüm buldukları alt başlığını kullandı Yazıda, “Rusya ve Türkiye Suriye’de durumu düzene kavuşturacak, yaşayanların acılarını sona erdirecek ve barış sürecini ileriye taşıyacak metne imza attı” denilerek iyimser bir bakış sergilendi.

K. Pravda gazetesi, “Putin ve Erdoğan Suriye savaşını bir kez daha durdurdu” başlıklı haberde, görüşmelerin başında taraflarım pozisyonlarının birbirinden çok uzak olduğu, ama altı saatin sonunda iki liderin beklenmedik şekilde medyanın karşısına anlaşma metni ile çıktıklarını yazdı.

Yazıda, daha önce Soçi’de benzer zorlu bir müzakerenin ardından benzer anlaşmanın imzalandığı hatırlatıldı.

Nezavisimaya gazetesi, Erdoğan’ın Putin’i siyasi ilişkilerin 100’üncü yıldönümü vesilesi ile, Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısını yapmak üzere Türkiye’ye davet ettiğini yazdı. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha