Rubledeki kayıp Türkiye turlarına da darbe vurdu

Rubledeki kayıp Türkiye turlarına da darbe vurdu
06 Temmuz 2023, 16:22
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan Rusya’da rublenin dolar ve euro karışışında değer kaybetmesinin yurtdışı turlara etkisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’da rublenin dolar ve euro karışışında değer kaybetmesi nedeniyle özellikle Türkiye ve Mısır turlarının darbe aldığı belirtiliyor. Ukrayna ile savaşın maliyeti de her geçen gün katlanarak artıyor.

Yurtdışı tur maliyetleri şimdiden yüzde 7 arttı

Rublenin dolar ve euroya karşı keskin bir şekilde değer kaybettiği son haftalarda, uzmanlar ithal ürün ve hizmetlerde fiyat artışının kaçınılmaz olacağı konusunda uyarırken, şimdiden yurtdışı tur maliyetlerinde yüzde 7 artış kaydedildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), rubledeki değer kaybı nedeniyle son bir haftada yurt dışı tatil turlarının maliyetinin yüzde 6-7 arttığını bildirdi. ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, döviz kurlarındaki değişikliklerin tüm yabancı destinasyonları etkilediğinin altını çizdi.

Türkiye'de tatil maliyeti 170 bin rublenin üzerine çıktı

Muradyan, özellikle Türkiye ve Mısır gibi büyük talep gören ülkeler için sunulan paket turların döviz kurundaki artış nedeniyle darbe aldığına dikkat çekerken, Mısır’da iki kişilik bir haftalık tatilin artık ortalama 150 bin rubleye mal olduğunu, Türkiye’deki tatil maliyetlerinin ise 170 bin ila 200 bin rubleye çıktığını ifade etti.

Tur operatörlerinin çabaları rubledeki değer kaybıyla boşa gitti

Kurdaki artışın özellikle bölgelerden gelen turistleri zor duruma sokacağını belirten Muradyan, çoğu Rus gezginin Sri Lanka ve Dominik Cumhuriyeti’nde bu tür fiyatlara daha aşina olduğunu, Türkiye ve Mısır’dan ise daha ucuz turlar beklediklerini aktardı.

Son bir yılda yurtdışına tur maliyetlerinin yüzde 50’ye kadar yükseldiğini kaydeden Muradyan, geçen hafta dolar ve euronun ruble karşısında yükselerek sırasıyla 90 ve 98 rubleye yaklaştığını hatırlatırken, “Ruble bir haftada yüzde 6, son bir yılda yüzde 60 değer kaybetti. Tabii bu turizm ürünlerinin maliyetini etkiledi çünkü her şey döviz kuruna göre ayarlanıyor. Tur operatörleri turların dolar ve euro cinsinden nominal maliyetini düşürmeseydi fiyatlar daha da yüksek olurdu. Şimdi bu çabaları rubledeki değer kaybıyla ne yazık ki boşa gitti” ifadelerini kullandı.(Gazetem.ru)

Yorumlar
Dün Bugün
06 Temmuz 2023, Perşembe 11:11
Yıl 2021 temmuz ayı 1TL yaklaşık 7 ruble ve en çok gelen turist 1. Sırada Rusya. Yıl 2023 1 TL 3,53 Ruble. Maliyet artmışsa Türk Lirası ruble karşısında yüzde 50 değer kaybetmiş. Geçen 2022 yılında da 1 TL 3.20 Rubleydi. Bunuda düşünmek gerekiyor. Zengin turist gelsin. 5 ailenin harcayacağını 1 aile harcayabilen turist gelsin. Çünkü Benim ülkemin heryeri başka bir güzel. Bence en güzel oteller Türkiyede. En güzel hizmet Türkiyede daha da pahalı olmalı. Parası olan gelsin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha