Rıza Sönmez: Turistler artık daha az harcayıp daha az eğleniyor

Rıza Sönmez: Turistler artık daha az harcayıp daha az eğleniyor
26 Ağustos 2023, 11:35
Kemer Turizmci ve İş İnsanları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez bu yıl turistik ilçeye gelen yabancı turist profilinin bu sezon değiştiğini söyledi.

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, Kemergözcü'den Şüheda Partal'a sezonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sezon beklentilerin altında kaldı

Sönmez, Kemer’de yüksek bir turizm sezonuna girildiğini ancak Temmuz itibariyle beklentileri altında kalan bir turizm sezonu görüldüğünü söyledi. Beklentinin altında kalan turizm sezonunun en önemli etkeninin maliyetler olduğunu ifade eden Sönmez, “Maliyetlere dayalı satış fiyatlarımızla global olarak da pahalı ülkeler kategorisine girdik. Bunun etkisiyle turist sayımız artmış görünse de geceleme sayıları yaklaşık 9 geceden 7 geceye düştü. Tüm ülkemizde bu etkilenmeyi gördük. Bunun anlamı yüzde 25 geceleme sayısının kişi başında artışa rağmen geçen aya göre artış olmadığı anlamına gelmektedir. Geçen yıl Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 30 daha fazla yolcu gelirken bu yıl yüzde 25’lerde kalmıştır” dedi.

Alman turist sayısı hızlı düştü, Rus turist sayısında beklenen artış olmadı

Kemer’e gelen Alman turist sayısının hızlı bir şeklide düştüğünü, Rus turist sayısında ise beklenen artışın olmadığına değinen Sönmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Antalya Havalimanına gelen yabancı yolcu sayısı Haziran ayına göre yüzde 25 artmış olmasına rağmen, Kemer’e gelen misafir sayısındaki artış yüzde 9’da kalmış durumda. Antalya’ya gelen misafirlerin Kemer’i tercihlerinde özellikle Avrupalı misafirlerde azalma olmuş durumda. Buradan çıkarmamız gereken sonuç çok daha fazla etkinlik, festivallerle hem misafirlere hem de dijital ortamlarda Kemer’i sürekli bilinir hale getirmek turizmimize ciddi katkı sağlayacaktır.”

Artık daha az harcayan, daha az eğlenen tatilcilerimiz var

Gelen turistlerin yükselen tatil maliyetlerinin artışı karşısında da konaklama sürelerini azaltma yoluna gittiğini belirten Sönmez, “Bu da yetmedi şehirde yaptığı harcamalarında da yüzde 30’lara varan azaltmaya gitmiş görünüyor. Bu nedenle daha az harcayan daha az eğlenen tatilcilerimiz var. Bu düşüşe rağmen Ağustos ayı rezervasyon bilgileri sevindirici görünüyor, kayıplarımız telafi etmese de sezonunun iklim değişikliği ile uzamasını umuyoruz” dedi.

Yorumlar
LEVENT GOKCE
28 Ağustos 2023, Pazartesi 06:26
EN SON KEMERE 2 HAFTA ONCE GITTIM AILEM ILE SAHILDE YUZDUKTEN SONRA soguk bir seyler almak uzere ,kasada calisan orta asya gorunumlu bir bayan ile anlasamadik ,surat bes karis,tavirlar dovecekmis gibi ...cocuk azarlar gibi bana kart ilemi nakit,mi odeyeceksiniz demesine sasirmadim.. Türkleri sevimiyorlar sanirim , neyseki sustum yoluma devam ettim.
Yabancı
28 Ağustos 2023, Pazartesi 10:55
Seneye daha kötü olacak.
Sana ne
27 Ağustos 2023, Pazar 07:45
Sahilde çadır kurup yatıyorlar gida ihtiyacı bimden wc ücretsiz deniz ücretsiz ne ısleri var otelde.ruslardan günlük kiralık yüzlerde ev var oralarda kalanlar var
Muzaffer
27 Ağustos 2023, Pazar 06:18
Böyle esnaf böyle halk olursa birde üzerine Devletin vurdum duymaz ligini koyarsan sonuç bu olur böyle giderse 5 sene sonra Türkiye'ye kimse gelmez
İsmail Ural
27 Ağustos 2023, Pazar 03:28
Kendin ettin kendin buldun, bunca sene kazıklanmaktan usanan turist tabiiki gelmez, TR de turizm eşittir kazıklamak ve kaptı kapçılık …
koc
27 Ağustos 2023, Pazar 02:41
bu gelen turist bile cok mu otelcilere
Olacağı Buydu
27 Ağustos 2023, Pazar 10:13
Otel dışındaki hanzo esnafın, davay davay ile tacizle karışık ultra kaba ve amatör yaklaşımı ile herkesin dersini alıp otellere kendini kamufle etmesi gayet normal.
Vedat Yılmaz
27 Ağustos 2023, Pazar 07:22
Kemer belediyesi lise gibi çalışıyor ,bilboardlarda turizmle ilgili bir etkinlik yok sadece kime kaç kişiye bedava okul otobüsü gibi komik ilanlar , denize demir çakılıp ,mavi bayraktan , kanalizasyona dönmüş belediyenin haberi yok, kim gelir kemere
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha