Rıfat Dedeman: Babamın en büyük vasiyetiydi, iki sektöre odaklandık

Rıfat Dedeman: Babamın en büyük vasiyetiydi, iki sektöre odaklandık
02 Haziran 2021, 12:00
Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Dedeman, holdingin yeni dönem planlarını ve büyüme stratejilerini Capital’e anlattı.

Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Dedeman, babasının döneminde başlatılan sadeleşme ve iki sektöre odaklanma stratejisini sürdürüyor.

Babamın en büyük vasiyeti...

Rıfat Dedeman, Dedeman Ailesi’nin 3’üncü kuşağını temsil ediyor. 1,5 yıl önce babası Murat Dedeman’ın ani vefatından sonra holdingin yönetimini devraldı. İş hayatına ailesinin Stockholm’deki seyahat acentesinde başlayan Dedeman, holdingde finanstan satışa kadar her kademede çalıştığını söylüyor. “Babam, beni ve ablamı liderliğe hazırlamak için her türlü olanağı sundu. Biz de bunu iyi değerlendirdik” diyen Dedeman, babasının ölmeden önce en büyük vasiyetinin turizm ve madencilikte sağlıklı büyüme stratejisini devam ettirmek olduğunu belirtiyor. Son 14 yılda Dedeman Holding’in önemli exit’ler yaparak pek çok sektörden çıktığını ve sadeleştiğini anlatan Dedeman, bu sayede daha hızlı karar aldıklarını ve büyüdüklerini ifade ediyor. Hissedar yapısında da sadeleşmeye gittiklerini belirten Dedeman, “Önce turizmde ardından madencilikte Nazire Dedeman ve ailesinin hisselerini satın aldık” diyor. Geçen yıl turizmde pandemiden kaynaklanan yüzde 50’lik ciro kaybını madencilik yatırımlarıyla telafi ettiklerini söyleyen Dedeman, bu alanda 3 yıl içinde yeni yatırımlarla ciroyu 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Turizmdeki kaybı madencilikle dengeledik

Turizmde pandemiden kaynaklanan yüzde 50’lik kaybı madencilik yatırımlarıyla dengelediklerini anlatan iş insanı, belirsizliğe rağmen otel açmaya devam ettiklerini anlatıyor. Madencilikte ise 3 yıl içinde yeni yatırımlarla ciroyu 2 katına çıkaracaklarını açıklayan Dedeman, “Bu alanda lider konuma gelmek istiyoruz” diyor.

Bu yıl otel sayımızı 20'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz

Otelcilikte de bu kadar olumsuzluk ve belirsizliğe rağmen yeni otel açmaya devam ettiklerini belirten Dedeman " Türkiye’de ve yakın bölgelerde işletme alanında görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yıl otel sayısında 20’yi geçip otel sayımızı artırmayı planlıyoruz. Görüşme içinde olduğumuz çok fazla yeni otel var. Satılık otellerle ilgilenmiyoruz. Çünkü turizmde uzun zamandır işletmecilik tarafına odaklandık. Kazakistan ve Erbil’de iki otelimiz var. Önümüzdeki dönemde Türkiye ve çevresiyle Türk Cumhuriyetleri’nde büyümeyi hedefliyoruz. Bunun devamında da Avrupa’da büyümeyi planlıyoruz. Eğer karşımıza fırsat çıkarsa Afrika pazarını da değerlendirmek isteriz." diye konuştu.

4. kuşak işe başladı

Dedeman Yönetiminde 4. kuşağın işe başladığını belirten Dedeman, " Ablam (Banu Dedeman) turizm grubumuzun hem başkanı hem CEO’su olarak görev yapıyor. Annem Şanver Dedeman ise yönetim kurulu üyesi olarak şirketlerde yer alıyor. Bu yıl bizleri gururlandıran en önemli gelişme ablamın oğlunun aramıza katılması oldu. Dedeman olarak 4’üncü kuşağı işe aldık. Şu anda otelcilik işimizde yönetim kurulu üyesi ve işi öğrenmek için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha