HIKVISION

Rekabetçi bir turizm için renovasyon gerekli

Yılmaz Keleş
Yılmaz KeleşTurizm Ajansı Yazı İşleri Müdürü
11 Aralık 2018, 20:26

Turizmde ulaşılan rakamlardan, başta turizmciler olmak üzere herkes memnun.

Peki, gelen para ekonominin kılcal damarlarına ve vatandaşın cebine nasıl ulaşacak?

Yeni oteller yaparak mı?

Hayır!

Çünkü yeni otel yatırımlarını teşvik etmek, ucuzluk sarmalından çıkmak için çırpınan sektörü, kafasından tutup aşağı bastırmakla aynı anlama gelir.

Yeni yatırımlar, 50'den fazla sektöre dolaylı yönden canlılık kazandırır diye görülebilir, fakat yaratacağı arz fazlalığı ile fiyatlarımızı yükseltmemizin önündeki en büyük engel olacaktır.

Ayrıca yeni yatırımlarla devreye girecek kapasite, henüz ekonomik ömrünü tamamlamamış otellerimizi oyunun dışına iterek, önemli miktarda "milli servetin" kaybına neden olacaktır.

Bu süreçte uygulanması gereken en rasyonel strateji renovasyondur.

Teşvik sisteminin renovasyon merkezli olarak yeniden planlanması, turizm gelirlerinin, tedarikçi sektörler kanalıyla ekonominin alt katmanlarına sirayet etmesinin yanında, pazara sunduğumuz ürünlerin daha rekabetçi hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca içinde bulunduğumuz ucuzluk sarmalından çıkabilmek için de itici güce dönüşecektir. İyi otellerimizi Akdeniz çanağının en iyileri, en iyilerini ise dünyanın en iyileri haline getirmek için harcanacak para, daha fazla turizm geliri olarak bir yıl içinde ülkemize geri dönecektir. Otellerin renevasyonuna harcanacak para ise mobilyacısından tekstilcisine kadar 54 farklı sektörü hareketlendirip, turistin getirdiği dövizin milyonlarca çalışanın evine girmesini sağlayacaktır.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Zafer Cengiz
15 Aralık 2018, Cumartesi 01:56
Planlı #StratejikHAMLE kararı alarak ''son 16 yıldır bunu unutmuş olan'' #TürkTURİZMİ "Bütünsel bir Endüstri Kapsamlı yapısal düzen ve Destinasyon Yönetimi Modeli'ne geçmeden" sağlıklı ve istikrarlı çizgiye oturması mümkün olamaz..! #TAG
Mustafa Ulusoy
12 Aralık 2018, Çarşamba 09:48
Yılmaz Bey çok doğru bir değerlendirme yapmış, tebrik ederim. Teşvikler yeni yatırıma değil, kendi konsept ve imkanlarını geliştirmek isteyenlere verilmelidir.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha