Rekabet Kurulu’ndan TÜRSAB’a soruşturma

Rekabet Kurulu’ndan TÜRSAB’a soruşturma
sayfayı yazdır, turizm ajansı
12 Eylül 2017, 15:27
Hac ve Umre seyahatlerinde yaşanan haksız rekabet koşulları ve haksızlıklar geçtiğimiz günlerde, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) tarafından gündeme taşınmıştı. Bu gelişme sonrasında Rekabet Kurulu, TÜRSAB’a rekabeti ihlal ettiği gerekçesi ile soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., Turser - Tursav Sigorta Acenteliği Ltd. Şti. ve Gulf Sigorta A.Ş. hakkında soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

“Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin, Hac ve Umre seyahati düzenleyen acentelerin tur öncesi yaptırmak zorunda olduğu paket tur sigorta poliçesini kendi iştiraki olan bir teşebbüsten almayı zorunlu kılması, hizmet bedeli adı altında tahsil edilen bedeli bazı acentelerden almayarak ayrımcılığa sebebiyet vermesi, Suudi Arabistan’daki taşıma/servis hizmetinin ve verilecek olan yemek hizmetinin de kendisi tarafından belirlenen teşebbüslerden satın alınmasını şart koşması sebebiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak;

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği,

TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri Tic. Ltd. Şti,

Turser-Tursav Sigorta Acenteliği Ltd. Şti,

Gulf Sigorta A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
 
 
captcha