Rehberlere büyük kolaylık

Rehberlere büyük kolaylık
12 Ocak 2019, 15:37
Turist rehberlerini yakından ilgilendiren değişiklikler bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikler rehberler, rehber adayları, TUREB ve Bakanlık çalışanlarının işlerini kolaylaştıracak. Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, yeni uygulamanın getireceği kolaylıkları Turizm Ajansı'na anlattı.

Turist Rehberleri Meslek Yönetmeliğindeki değişiklikler bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle turist rehberlerinin ihtiyaç duyduğu bir çok belgeye e-devletten ulaşma imkanı sağlandı.

Evrak peşinde koşmaya son

Değişikliklere göre mesleğe kabul başvurusunda bulunanlar belgeleri Turist Rehberliği Bilgi Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı yoluyla yönlendirerek müracaat edebilecek. Ayrıca bölge ekletme, bölgesel rehberlikten ülkesel rehberliğe geçme ve dil ekletme başvuruları ile diğer ruhsatname yenileme başvuruları, gerekli belgeleri Turist Rehberliği Bilgi Sistemi üzerinden yönlendirerek e-Devlet kapısı yoluyla yapılabilecek.

İkametgah karmaşası bitecek

Turist Rehberleri Birliği(TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı Turizm Ajansına yaptığı açıklamada değişikliklerle turist rehberlerinin odalara kayıt olurken yaşadıkları ikametgah karmaşasının da son bulacağını söyledi. Apalı, " Turist rehberlerinin yerleşim yerinin hangi odaya bağlı olduğuna dair belge getirmesi gerekiyordu. Bunun için MERNİS üzerinden evrak alınıyordu toplanıyordu. Şimdi doğrudan adres neyse sistem üzerinde görülecek ve kayıt için oradaki odaya yönlendirilecek. Birden fazla yerleşim yeri görünmesi gibi sıkıntılar ve elden kağıt isteme prosedörü ortadan kaldırıldı" diye konuştu.

Hata payı sıfıra indi

TUREB Başkanı Apalı, birlik olarak dijital alt yapı oluşturmak, verileri koruyup güvenli saklayabilmek, kullanıcılara kolaylık sunabilmek üzere uzun süredir çalışmalar yürüttüklerini söyledi. İlk olarak devreye yepyeni bir yazılım ile Rehber Bilgi Sistemi’ni (RBS) aldıklarını söyleyen Apalı, " Rehberlerin bilgilerini internet bulunan her yerden güncelleyebileceği, kurumsal işlemlerini yapabileceği sistem oluşturduk. Sistemi nüfus idaresinin MERNİS sistemine bağlantılı hale getirdik. Pratikte isim, nüfus kayıt bilgilerinin insan kaynaklı hata payını sıfıra indirdik." dedi.

Dosyalar birikmeyecek, kağıt israfı bitecek

Meslek Kanununun verdiği yetkiyle Bakanlık denetim ve gözetiminde yaptıkları “Yabancı Dil Sınavları”; “Uygulama Eğitim Gezileri” hazırlık, gerçekleşme ve tamamlanma aşamalarında binlerce belge matbu olarak toplanıp işlenerek Bakanlığa listeler halinde resmi yollardan iletildiğini belirten Apalı sözlerine şöyle devam etti: " Gerek Birliğimizde gerekse Bakanlıkta biriken dosyalar birkaç yılda içinden çıkılmaz hale geliyordu. Birliğimizin uluslararası tüm güvenlik sertifikalarına uygun olarak uygulamaya aldığı RBS’nin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü RBS’nin e-Devlet sistemine bağlantılı olmasını, kağıt dokümanlar yerine dijital kayıtlardan çok daha kolay ve pratik bir şekilde belge transferini talep etti. Gerek Bakanlık gerekse Birlik arasında buna olanak sağlamak üzere de TUREB tarafından yayımlanan Meslek Yönetmeliği’nde Bakanlık yetkisinde bulunan bazı maddelerin düzenlenmesi gerekti. Yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hem teknolojiyi kullanan hem hata payını sıfıra yaklaştıran hem de matbu evrak kullanımını ortadan kaldırarak doğaya katkı sunan yeni düzenlemenin herkese hayırlı olmasını diliyorum."

Yorumlar
Selevkos
16 Ocak 2019, Çarşamba 06:52
Eywallah teşekkür ederiz de bundan daha önemli ilanları uygulasanız! Mesela sıkı bi denetim ...cezai işlemler...başı boş acentaların önüne geçseniz. Özellikle yabancı uyruklu fazlası calistiranlari ...bütün bunlar olursa bize kolaylık sağlamış olursunuz ...Yurtdışına çıkacağımız zaman vize kolaylığı olsa ...yani vizesiz de gidebilsek
Reyhan Gülhisar
12 Ocak 2019, Cumartesi 09:43
Rehberlik kolaylığını hatta rehberlik yapabilmesi için ilk önce İstanbul başta olarak ve diğer bölgelerde KAÇAK rehberlerden arınması ve daha etkili kanunların çıkması gerekiyor!
N.Sardagi
12 Ocak 2019, Cumartesi 06:00
Cagdasma, sürdürülebilir turizm ve cevrecilik yolunda attiginiz her adim icin tesekkur eder çalışmalarımızın örnek oluşturmasını dilerim.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha