Rehberlerden Bakan Ersoy'un sözlerine tepki: Şiddetle reddediyoruz!

Rehberlerden Bakan Ersoy'un sözlerine tepki: Şiddetle reddediyoruz!
22 Nisan 2024, 09:04
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un geçen hafta TBMM'de kabul edilen Turist Rehberliği Meslek Kanunu'ndaki değişikliklerle ilgili yaptığı açıklamadaki hanutçulukla ilgili ifadeler rehberleri kızdırdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy TBMM'de geçen hafta kabul edilen Turist Rehberliği Meslek Kanunu'ndaki değişikliklerle ilgili açıklamada hanutçulukla ilgili ifadelerde kullanmıştı.

Bakan Ersoy'un rehberleri kızdıran sözleri!

Ersoy şöyle konuşmuştu: " Hanutçulukla ilgili rehberlik ruhsatını iptaline kadar varan ve para cezaları içeren yeni yaptırımlar getirildi. En hassas konulardan biri bu. Maalesef yoğun bir şekilde turizmde, halkın anlayacağı dilde komisyonculuk diyelim, rehber camiası hanutçuluk diye geçiyor, bu maalesef çok yaygın. Turizmin en büyük tehlikelerinden biri. Gelişmiş turizm ülkelerinin hiçbirinde böyle bir şey yok ama maalesef ülkemizde çok yoğun bir şekilde var. Biz de bunlarla çok etkili bir şekilde savaşmak istiyoruz. Turizmin önündeki en büyük engellerden biri olarak görüyoruz. Yasada bazı düzenlemeler yaptık, gerekirse başka düzenlemeler de ileride yaparız. Mutlaka bu dönemde hanutçulukla ilgili sıkıntıyı Türk turizminin çözmesi gerekiyor. Bizim de en çok önem verdiğimiz ve maalesef rehberler aracılığıyla yapılan bir konu olduğu için çok hassas davrandığımız bir konu."

Eğinlioğlu: Rehberlerin hanutçu gibi gösterilmesini şiddetle reddediyoruz

Turist Rehberleri Birliği Başkanı Hakan Eğinlioğlu Bakan Ersoy'un rehberlere yönelik hanutçulukla ilgili iddialarına tepki gösterdi. Eğinlioğlu şu ifadeleri kullandı: Sayın Bakanın bu yasa ile ilgili medyaya verdiği demeç , gördüğümüz kadarıyla, bazı yanlış anlaşılmalara neden olmuş. Kimi yerlerde "rehberler ile komisyon/hanut" konusu özdeşleştirilmeye çalışılıyor. Bu doğru değil. Bunu şiddetle reddediyoruz. Çünkü gerçekler çok başka. Sayın Bakan da turizm içinden biri olarak şimdi söyleyeceklerimi gayet iyi bilir. Komisyon öncelikle dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde, hatta sayın Bakanın rehberlik konusunda sık sık bizi mukayese ettiği İtalya'da da var. Profesyonel Turist Rehberleri kendi iradeleri ile hiçbir zaman turistleri satış yerlerine götürmez. Bu ziyaretleri talep eden ve hatta zorlayan acentadır. Uzakdoğu pazarı başta olmak üzere yabancı turist getiren pek çok acenta bu komisyon işine ağırlık verir. Ederinin çok çok altında dışarıdaki acentalara teklif sunarak, kayıplarını bu komisyonlar ile kapatmaya çalışırlar. Rehberi de buna zorlarlar. Bu anlayış, yıllar önce bazı acenta ve mağazalar tarafından turizmimize sokuldu.

Bir örnek vereyim: geçen bir turizm duayenimiz ile telefonla görüştüm. Yılların acentacısı , turizme önemli katkıları olan biri. Dedi ki "Hakancım, ben artık rekabet edemez duruma geldim. İstanbul'dan Bursa'ya Araplar ile çalışan acentaların çoğu araç, yemek dahil kişi başı 100 TL'ye turist götürüyor. Yanlış duymadın. Dolar değil, Euro değil, 100 Türk lirası. Peki giderlerinizi nasıl karşılayabiliyorsunuz? Nasıl kazanıyorsunuz? dediğimde, bana "abi, yedi, sekiz mağazaya giriyoruz" diye cevap verdiler" İşte, durum bu. Yerli, yabancı böyle çalışan acentalar turlarında rehber olsun ister mi? Rehberlerden korkuyorlar. Çünkü , emeği ile hakkını alarak çalışan rehber turizmin kalitesinin yükselmesinin tek garantisi. Düşük ücretler ile turist gezdiren acentalar, standart altı araçlar ile - ki malesef kazalara açık davetiye-, düşük kalitede restoran ve otellere mahkum ediyorlar turistleri. Bu durum , kaliteye önem veren acentaları da, rekabet kosulları içinde olumsuz etkiliyor. Kısacası , hanudun/ komisyonun kaynağı rehber asla değildir. Bunu belirtmek isterim."

Cumhurbaşkanı'nın değişiklikleri meclise iade etmesini bekliyoruz

TUREB Başkanı Hakan Eğinlioğlu, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'ndaki değişiklikleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'e iade edebileceğini söyledi. Eğinlioğlu, 2 6326 sayılı meslek yasamızdaki bazı maddeler üzerinde yapılan değişiklik TBMM'den geçtikten sonra, geçtiğimiz Cuma günü imzalanmak üzere sayın Cumhurbaskanımıza sunuldu. Biz. daha önce Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu ile hukukcumuz ile birlikte görüşmüş, söz konusu bazı maddelerin Anayasaya aykırı olduğunu dile getirmiştik. Sayın Cumhurbaskanımızın bu maddeleri tekrar görüşülmek üzere meclise İade etme yetkisi var. Beklentimiz bu yönde. Ayrıca, yasa maddeleri resmi gazetede yayınlandıktan sonra yönetmelikte de bir değişiklik yapılacak. Yasal duruma göre, bakanlık kendisini ilgilendiren hususlarda, bizde bizi ilgilendiren hususlarda yönetmeliği tamamlayacağız. Tabi, istişare içinde olarak..." dedi.

Hiç bir ülkede yasada revizyon yapıldığında haklar kısıtlanmaz

Bakan Ersoy'un " Biz bakanlık olarak yetkilerimizi geri aldık bu yasal düzenleme ile" şeklindeki ifadelerini de hatırlatan Eğinlioğlu 2 6326 sayılı rehberlik yasası başka bir iktidar zamanında değil , sayın Cumhurbaskanımızın başbakanlığı zamanında 2012 senesinde çıktı. Ki, tüm meslektaşlarımız bu yüzden kendisine şükran borcluyuz. Sürekli ülkemizdeki rehberlik batı ülkeleri ve özelde İtalya ile karşılaştırılıyor ya, işte hiç bir batı ülkesinde, bir yasada revizyon yapıldığında haklar kısıtlanmaz, tam tersine , dönemle uyumlu biçimde genişletilir. Meslek kuruluşlarına özgür çalışma kabiliyeti tanınır. Bu durum, herkesin, meslek kuruluşlarının keyfi, başına buyruk hareket etmesi demek değildir. Anayasa güvencesi ile kanunlara ve mevzuatlara karşı sorumluluk taşımaya devam ederler." dedi.

Türkiye'de rehberlik mesleğinin batı ülkeleri dahil dünyanın en ileri ilk üç turizm ülkesi içinde başta bulunduğunu belirten Eğinlioğlu, " Diğer ülkelerin örnek aldığı bir mesleği icra ediyoruz, kalite, donanım ve yasal haklar açısından. Rehberler gerçekten ülkemizin kültür elcileridir. Türkiye'nin doğru tanıtımında , milyon dolarlar harcanarak yapılan tanıtımlar kadar etkilidir. Dünyanın pek çok ülkesinde de üniversitelerde "rehberlik bölümleri" bulunmamaktadır. Ülkemizde ise 90'a yakın önlisans , lisans ve yüksek lisans rehberlik bölümü ve program mevcut. Turizm sektöründe gerçekten çözüm bekleyen pek çok sorun var. Bunlar yerine, ülkemizin yüz akı bir mesleğin ve meslek kuruluşlarının haklarının kısıtlanmak istenmesi çok üzücü." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Tutam Ot
22 Nisan 2024, Pazartesi 10:24
Komisyonculuk, hanut ile acenteler hormonal bir şekilde büyüdüler. Adeta mağazaları, işletmeleri haraca bağladılar. Bununla da kalmadı devletten de yurtdışından turist getiriyoruz diyerek milyonlarca hibeyi cebe indirdiler. Sonuç olarak hanutun alasını yaptılar ve hala da yapıyorlar. Mağazalara acenteler kendi elemanlarını koyarak hanutları kontrol ediyorlar. Hanutçuluk rehberler değil acenteler üzerinden konuşulmalı. Rehber acentenin elemanıdır, işçisidir acentenin rehbere verdiği programa göre hareket eder. Bakan sınıfta kaldı. Evine dönsün otelinin başına geçsin. Turizmi mahvetti.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha