Rehberler yasa teklifine karşı Ankara'da toplanıyor

Rehberler yasa teklifine karşı Ankara'da toplanıyor
12 Şubat 2024, 11:23
AK Parti tarafından turist rehberleri ve seyahat acentalarını yakından ilgilendiren kanun teklifi bu hafta TBMM'de görüşülecek. Teklife tepki gösteren turist rehberleri 14 Şubat Çarşamba günü Ankara'da buluşacak.

TBMM'de bu hafta görüşülecek Turist rehberliği meslek kanunu ile seyahat acentaları ve seyahat acentaları birliği kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi 14 maddeden oluşuyor.

14 Şubat Çarşamba Ankara'da buluşacaklar

Türkçe rehberlik, rehberlerin sadece müze ve ören yerlerinde görevlendirilmesi gibi maddeler içeren kanun teklifi rehberler tarafından tepkiyle karşılandı. Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) Türkiye genelindeki tüm rehber odalarını kanun teklifine tepki için 14 Şubat'ta Ankara'da toplanmaya çağırdı. TUREB'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada " Gündemdeki yasa tasarısı ile ilgili görüş, istek ve taleplerimizi açıklamak amacıyla, yeri ve saati daha sonra duyurulmak üzere odalarımızı ve meslektaşlarımızı 14 Şubat 2024 Çarşamba tarihinde Ankara’ya davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu da sosyal medya hesabından “Mesleğimize sahip çıkmak için biz de 14 Şubat Çarşamba günü Ankara’da olacağız!” açıklaması yaptı.

Öte yandan TUREB'in çağrısıyla sosyal medyada #RehberlikMesleğiRiskAltında #rehberlerTürkçebilir hastaglarıyla yasa teklifine tepkiler dile getirildi.

Yorumlar
Haydar Dursun
14 Şubat 2024, Çarşamba 08:30
Hanutçular ekmeklerini paylşamaya razı gelmedi desek :-)
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha