Referandum sonrası Alman turizm endüstrisi Türkiye’den umutlu

Referandum sonrası Alman turizm endüstrisi Türkiye’den umutlu
21 Nisan 2017, 13:44
Alman turizm endüstrisi, Türkiye’deki referandum sürecinin sona ermesiyle siyasi istikrarın yeniden sağlanması ve Türkiye’ye yönelik talebin yeniden artışa geçmesine yönelik ümit taşıyor.

Türkiye konaklama sektörü ve Alman turizm endüstrisi, referandum sonrasında gergin siyasi ortamın sona ermesiyle Türkiye’ye yönelik rezervasyonların yeniden yükselişe geçeğinden yana ümidini koruyor. Bilindiği üzere Alman pazarında bu yılki rezervasyonlar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 30 düşüş göstermiş; 2016 yılında Türkiye’yi tercih eden Alman turist sayısında % 35’lik bir düşüş yaşanarak 3.6 milyon ziyaretçi seviyesine gerilemişti.

Alman tur operatörlerine göre, Türkiye’ye yönelik bu yılki satışların çoğunu son dakika rezervasyonları oluşturacak. Tatilini son dakikaya bırakan Almanlar, bu yıl İspanya ve Yunanistan'daki yüksek fiyatlar nedeniyle; Türkiye’deki cazip fiyatlar nedeniyle tercihlerini bu yönde kullanacak. Diğer yandan Alman tur operatörleri Alman ailelerin de Türkiye’yi tercih etmesinden yana umutlarını koruyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, "Türkiye'nin turistik bölgelerine gitmemekle Erdoğan'ı protesto etmek isteyen Almanlar, aslında referandumda Erdoğan’a destek vermeyen insanlara da darbe vuruyor" dedi. Baraner, turizmin doğrudan ve dolaylı olarak birçok sektörü etkilediğinin altını çizdi.

Thomas Cook'un yan kuruluşu Öger Tours'un Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati ise, "Siyasi tartışmalara rağmen referandum öncesinde Türkiye'ye yapılan rezervasyonlarda zaten olumlu bir eğilim gördük. Geçen hafta olumlu yönde bir seyir söz konusuydu." dedi. Rosati, son dakika rezervasyonlarıyla satış rakamlarında bir yükseliş yakalanacağından yana umutlu olduklarını açıkladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha