Rakamlar açıklandı CHP’li Budak yine hükümeti uyardı

Rakamlar açıklandı CHP’li Budak yine hükümeti uyardı
29 Ekim 2016, 14:34
CHP’li Çetin Osman Budak, 9 aylık dönemde turist kaybının 9.5 milyona ulaştığına dikkat çekerek turizmde eski rakamlara ulaşmak için OHAL düzenine derhal son verilmesinin gerektiğini yineledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizmdeki 9 aylık gelişmelerle ilgili verilerini değerlendirdi. Ocak - Eylül döneminde 2015 yılında Türkiye’ye 29 milyon 758 bin yabancı turist gelirken, 2016 yılında gelen turist sayısının yüzde 32’lik gerilemeyle 20 milyon 246 bine düştüğünü belirten Budak, “Türkiye 9 ayda 9 milyon 511 bin 215 turist kaybetti. Turist kaybının 10 milyon eşiğine gelmesi, Turizm Bakanı Avcı’nın da söylediği gibi ‘AKP Hükümetin rehaveti’nin sonucudur. Türkiye, AKP’nin rehavetinin bedelini ağır şekilde ödemektedir” dedi.

En fazla kaybın Antalya’da ortaya çıktığını 9.5 milyonluk kaybın 4.5 milyonunun Antalya, 2.5 milyonluk bölümünün ise İstanbul kaynaklı olduğunu belirten Budak, “Kriz en fazla Antalya’yı vurdu. Toplam kaybın yarısı Antalya’dan. Ve yıl sonuna kadar kayıp daha da büyüyecek görünüyor. Antalya’da sadece kayıtlı istihdamda geçen yıla göre 70 bin azalma var. Kayıt dışı çalışanlar da eklendiğinde zaten sezonluk çalışan on binlerce turizm emekçisi evine ekmek götüremedi. Esnaf, üretici perişan” diye konuştu.

2017 için sinyaller olumsuz

Turizm sektörünün 30 - 35 yıllık özverili çalışmalarla önemli bir noktaya taşındığını, son iki yılda ise ciddi kayıpların ortaya çıktığını kaydeden Budak, “İki yıl önce 2016 yılı için 33.5 milyar dolar gelir hedefi bekleyenler, bugün hedefi 18.6 milyar dolara düşürdü. Hedeflerdeki 15 milyar dolarlık erime, AKP’nin Türkiye’ye, turizm emekçisine, esnafa, üreticiye ödettiği bedeldir. Bugün Türkiye’nin uzun yıllar soncunda elde ettiği kazanımlar büyük riskle karşı karşıya. AKP’nin 2016’dan çıkarması gereken dersler var ama ne yazık ki rehavetten çıkılmış değil. 2017 için acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Erken rezervasyonlar, Ekim ayı ile başlar. Gelen sinyaller olumlu değil. O nedenle daha fazla geç kalınmadan harekete geçilmesi gerekiyor. AKP’nin rehaveti sürerse 2017’nin kayıpları çok daha büyük olur” dedi. Budak, şöyle devam etti:

15 milyar Dolarlık kayıp için acil demokrasi

“2017’nin kaybedilmemesi için Türkiye’nin bozulan imajını acilen düzeltmesi gerekiyor. Bunun yolu da OHAL değil, demokrasi ve hukuktur. Türkiye acilen demokrasiye dönmelidir. Turizm barış sektörüdür. Türkiye’nin bu mesajı dünyaya vermesi gerekir. Bunun için ülkeyi yönetenler şiddet ve nefret diline acilen son vermelidir. Bu yönde adım atılmazsa, AKP Hükümeti’nin turizme ve Türkiye’ye çıkardığı fatura 2017’de daha da büyüyecektir.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha