Rakamlar abartılı...Cuma günü başlıyoruz

Rakamlar abartılı...Cuma günü başlıyoruz
03 Ekim 2019, 07:54
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden İngiliz tur şirketi Thomas Cook'tan doğacak mağduriyetin önlenmesiyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy A Para kanalında canlı yayınında soruları yanıtladı. Ersoy, iflas eden İngiliz tur şirketi Thomas Cook'tan doğacak mağduriyetin önlenmesi için Türk turizmcilerine yönelik kredi destek paketi hazırladıklarını söyledi. ,

Otel sahiplerinin başvurularını Cuma günü almaya başlayacağız

Kredi destek paketiyle ilgili otel sahiplerinin başvurularını cuma günü almaya başlayacaklarını belirten Ersoy şöyle konuştu: " Bakanlığımızın Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğünde cumadan itibaren kredi destek paketinden yararlanmak isteyen otel sahiplerinin başvurularını kabul etmeye başlayacağız. Cuma günü de internet sitemizden ne tür evraklarla başvurabileceklerini söyleyeceğiz. Burada oluşan potansiyele göre de gerekli kredi kullandırma, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yapacağımız son bir toplantıyla nasıl kullandırılacağını netleştireceğiz ve kullandırmaya başlayacağız." diye konuştu.

'Rakamlar abartılı, 150 milyon euro civarında

İflas eden İngiliz tur şirketi Thomas Cook'a ilişkin açıklamalarda da bulunan Ersoy, şu görüşlerini paylaştı:

"Ben çok endişeli rakamlar duyuyorum ama biz Bakanlık olarak endişeli değiliz. Rakamları da biraz abartılı buluyoruz. İlk etapta Thomas Cook’un ödenmeyecek faturaları ne kadar diye bir hesap yaptık. Geçen sene 400 milyon avro civarında bir ciro gerçekleştirmişler Türkiye’ye. Bu sene de eylül sonu itibarıyla operasyonu durdurduklarını varsayacak olursak ekim, kasım, aralığın olmadığını düşünelim, bu sene fiyatların biraz daha arttığını ve onların da pasta payının, yolcu sayılarının yükseldiğini düşünecek olursak, yine 400-410 milyon avro civarında toplam ciroları var. Erken rezervasyon ve bugüne kadar aldıkları ödemeleri düşecek olursanız yaklaşık 250 milyon avrosunu şu ana kadar Türkiye’ye gönderdiler, ödeme olarak. 160 milyon avro civarında tahsil edilmemiş bir fatura olacağını hesaplıyoruz. Bunun da 10-15 milyon avroluk kısmının zaten garanti fonları tarafından ödeneceğini varsayarsak, 150 milyon euro civarında bir ödenmemiş Thomas Cook faturasının oluşabileceğini düşünüyoruz."

Çeşme ve Didim'de yeni yatırım alanları

Turizmin gayrisafi milli hasıladaki payının bu yıl yüzde 4 olmasını hedeflediklerini açıklayan Ersoy, 2023’te de bu rakamı yüzde 7'ye çıkarmak istediklerini kaydetti.

Yabancı tur operatörlerinin başta Avrupalı firmalar olmak üzere Türkiye'ye ilgisinin arttığına değinen Ersoy, "Bunlar ciddi satın almalar ve kiralamalar yapmaya başladılar. İlk kez yoğun şekilde satın alma yapmaya başladılar, Türkiye'deki otelleri satın alıyorlar. Bizim açımızdan iyi bir şey, onların burada kalıcı olmasını sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy, büyük projeler için Çeşme ve Didim'de yatırım alanları oluşturacaklarını bildirdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha