Portekiz otellerinin açılışı için tarih belli oldu

Portekiz otellerinin açılışı için tarih belli oldu
02 Mayıs 2020, 09:40
Olağanüstü hali 2 Mayıs itibarıyla sonlandıracak Portekiz hükümeti, ülkedeki ekonomik ve sosyal yaşamı aşamalı olarak başlatacak bir plan hazırladı.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, basına verdiği bilgide, olağanüstü halden dolayı 6 haftadır uygulanan kısıtlamaların sektör sektör kaldırılacağını, üç aşamalı bir plan öngördüklerini açıkladı.

Costa, pazartesi gününden itibaren en fazla 200 metre büyüklükteki dükkanlar ve berber-kuaför gibi işletmeler ile kütüphanelerin açılacağını ancak buralarda maske ve el dezenfektanı kullanımının zorunlu olacağını söyledi.

Kovid-19 salgınıyla ilgili verilerin azalmaya devam etmesi halinde 18 Mayıs'ta ikinci aşamaya geçileceğini kaydeden Başbakan Costa, bu kapsamda 400 metreye kadar olan iş yerlerinin, kafeteryaların, kreşlerin, jimnastik salonlarının, sinema ve tiyatroların açılabileceğini duyurdu.

Haziran başında oteller ve plajlar açılacak

Kademeli normalleşmedeki üçüncü aşamada ise Portekiz 1. ve 2. futbol liginin de arasında olduğu bazı profesyonel liglerin 30-31 Mayıs'ta seyircisiz olarak maçlarına başlaması öngörülüyor. Bu aşamada haziran ayı başında otel ve plajların açılması, dini ibadet yerleri ile cenazelere sınırlı sayıda katılıma izni verilmesi planlanıyor.

Kovid-19'a karşı mücadelede Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında iyi örnek olarak gösterilen ve salgından en fazla etkilenen İspanya ile 1200 kilometrelik kara sınırı olmasına rağmen kendini korumayı başaran Portekiz'de şimdiye kadar 985 kişi bu virüsten hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı 25 bin 45 olarak açıklandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha