Portekiz Golden Visa: Portekiz'e Yatırım Yapmanın En Avantajlı Yolu

Portekiz Golden Visa: Portekiz'e Yatırım Yapmanın En Avantajlı Yolu
10 Haziran 2020, 21:37
Portekiz Golden Visa Programıson yıllarda büyük ilgi görüyor. Portekiz ekonomisinin istikrarlıbüyüme göstermesi, gayrimenkul yatırımı için özel avantajları beraberinde getirirken Golden Visa yatırımcılarına fayda sağlıyor.

Portekiz devletinin yabancı yatırımcıları çekmek ve kenti bir yatırım merkezine dönüştürmek için hızla bir dizi yenilikçi politika uygulaması, 2012'den bu yana Portekiz ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyümesine destek veriyor.

Portekiz Golden Visa ile Gayrimenkul Yatırımı

Portekiz Golden Visa Programı, ülkeye önemli miktarda yatırım yapan AB üyesi olmayan vatandaşlara oturma izni sunuyor. Mevcut çeşitli yatırım türleri bulunmakla birlikte en çok tercih edilen seçeneğin gayrimenkul yatırımı olduğu görülmektedir. Bireylerin programa başvurmak için en az 280.000 € değerinde gayrimenkul yatırımı yapmaları gerekiyor. Portekiz Golden Visa başvurusu başarıyla tamamlandığında, yatırımcılar oturma izinlerini alarak Schengen ülkeleri arasında vizesiz seyahat etme hakkını kazanırlar.

Gayrimenkul Yatırım Seçenekleri

Yatırımcıların yararlanabileceği ilk seçenek, Portekiz Golden Visa Programı’nın en çok tercih edilen opsiyonudur. Bu seçenek için minimum yatırım gereksinimi 500.000 € 'dur. Ancak Portekiz hükümeti kısa süre önce gayrimenkul yatırımına iki seçenek daha ekleyerek gayrimenkul seçeneklerini genişletti. Şimdi, yatırımcılar 350.000 € kadar yenileme ihtiyacı olan bir Portekiz gayrimenkulünü satın alarak programa başvuru yapabilirler. Bu seçeneği tercih ettikleri takdirde yatırımcıların 30 yaş ve üzeri Portekiz mülklerine yatırım yapmaları gerekmektedir. Bu özellikler, kentsel yenileme alanlarında olmaları koşuluyla konut veya ticari olabilir. Ayrıca maliyetlerini daha da azaltabilir ve düşük yoğunluklu alanlara 280.000 € yatırım yapabilecekleri seçeneği seçebilirler.

Portekiz Golden Visa ile Vatandaşlığa Giden Yol Açık

Yatırımcılar AB vatandaşı olmadıkları ve 18 yaşının üzerinde oldukları sürece, Portekiz Golden Visa Programı tam vatandaşlık almalarına izin veriyor. Ancak yasal oturma izni sahibi olmaları ve beş yıl gereken süreler içinde Portekiz'de ikamet etmeleri gerekiyor. 2012 yılından bu yana, programa başvuranlara herhangi bir sorun veya ekstra gereklilik olmaksızın vatandaşlık verilmiştir.

Program Aile Üyelerini İçerir

Portekiz Golden Visa Programı yoluyla kazanılan oturma izni, başvuranın kendi ailesini de kapsayacak şekilde genişletmesine izin verir. Başka bir deyişle, birinci derece akrabalar ve başvuranın bağımlı aile üyeleri, giriş vizesine ihtiyaç duymadan Portekiz sakinleri olarak hareket edebilirler. Beş yıllık ikamet statüsünün ardından ilk yatırımcı ile birlikte vatandaşlığa geçebilirler. Ancak, ilk yıl içinde yedi gün ve oturma izninin iki yıllık iki yenileme süresi arasında on dört gün boyunca Portekiz'de kalmaları gerekir.

Yorumlar
Rıdvan Çağlar
17 Haziran 2020, Çarşamba 11:48
Portekiz'in Golden Vizesine başvurmayı düşünüyorum. Ailemle birlikte gidebiliyor olmak ve vatandaşlık imkanı vermesi çok iyi.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha