Pazar segmentasyonu için seyahat motivasyonu tespiti

Gülara Alkaçır
Gülara AlkaçırTurizm Analisti
09 Ekim 2018, 14:16

Hiç okyanus balığı yemekten hoşlanan kişilerin seyahat motivasyonu nedir merak ettiniz mi? Ya da yerel lezzetlerden bahsedildiğinde zihninizde bir destinasyon belirdi mi? Günümüzde daha önce deneyimleyip çok sevdiği bir yemeğin lezzetini tekrar tatmak ve o yemeği tattığı restorandın ortamını tekrar yaşamak için seyahat eden kişiler mevcut. Öyle ki, bu kişilerin tekrar o yere gitmek için motive edici bir nedeni var ve bu deneyimi başkalarına da tavsiye ediyorlar.

Seyahat motivasyonunu etkileyen önemli bir unsur kişilerin merak dürtüsü olarak karşımıza çıkıyor. Aksi halde tavsiye edilen bir destinasyonu merak etmiyorsanız ziyaret etme planı da yapmazsınız. Peki nedir bu kadar çekici kılan o yeri? İşte tam bu noktada sizi çağıran şeyi tanımlıyorsunuz zihninizde. Örneğin nasıl oluyor da Mozart’ın şehri Salzburg sizi çağırıyor? Sakin ve huzurlu bir şehir oluşu mu yoksa dinlemekten büyük zevk aldığınız Amadeus Mozart’ın doğup büyüdüğü şehirde sanatçının izini taşıdığı evler, caddeler, festivaller, kafeler mi ilginizi çekiyor? Yoksa böyle bir dehanın tarihte nasıl yetiştiğini merak ettiğiniz için mi çağırıyor olabilir sizi Salzburg? Tarihe bir yolculuk ve beraberinde Mozart’ın hayatının kesitlerini yaşayarak deneyimleme fırsatı kulağa gerçekten çok hoş geliyor.

Turistin ne istediğini anlama yolunda olan seyahat sektörü aktörleri, son yıllarda seyahat motivasyonlarına uygun ürünler geliştiriyor. Aslında turistlerin seyahat motivasyonu dinamik bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, bu süreci etkileyen çekici ve itici faktörler turistlerin memnuniyet düzeylerini de etkiliyor. Bu noktada ise seyahat motivasyonu tespitinin hemen ardından pazar segmentasyonu devreye giriyor. Pazar segmentasyonu, müşterilerin ihtiyaç ve tercihlerine yönelik olarak alt pazarların belirlenerek yeni stratejiler oluşturulması yöntemi olup, bu yöntem ile hedef grupların isteklerine, tercihlerine ve ilgilerine göre strateji geliştirilmesi amaçlanıyor.

Yapılan akademik çalışmalar, birbirine benzeyen ve diğer gruplara benzemeyen turist gruplarını tespit etmenin pazar segmentasyonu için stratejik bir araç olduğunu gösteriyor. Her turist birbirinden farklı birer profil olduğundan, tatillerinde de farklı aktiviteler yapmak istiyorlar. Pazar segmentasyonu bu turist profillerinin benzer olanlarını gruplandırıp hedef kitlenizi koruyup geliştirebilmenize imkan tanıyor. Daha spesifik olmak gerekirse örneğin macera sever turistler, heyecan ve adrenalini yaşayabileceği destinasyonlar tercih ediyor. Bu sebeple, sakin bir ülke olan Slovenya’yı maceracı turistlere önermek ne kadar mantıklı olabilir ki? Bunun yerine, bu turistlere su altı dalış, kano, tırmanış gibi seçenekleri ile Meksika’yı, uçurtma sörfü veya deniz kanosu gibi su sporları ile Güney Afrika’yı tavsiye etmek gerekir. Bir diğer örnek, bohem şehirlerin bu yaşam tarzını benimseyen kişilere hitap etmesi olabilir. Avrupa’nın bohem ruhunu taşıyan Çekya’nın Prag ve Milovice, Almanya’nın Berlin, Romanya’nın Braşov şehirlerinin kaldırımları, mimarisi, kafeleri ve tarihi bohem yaşam tarzı ilgisini çeken kişilere bu şehirleri seyahat etmeleri için itici unsurlar sunuyor. Mesela, Prag’ın tarihi meydanında kaldırımlara oturarak sokak müzisyenlerinin tadını çıkarabilir, üzerinde orijinalleri Ulusal Galeri’de koruma altında bulunan 30 heykelin replikaları bulunan Karl Köprüsünde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Diğer taraftan sadık müşteri profilinin yaratılması nasıl mümkün olabilmekte? Çünkü, hedef kitleye sunulacak ürün çeşitliliği müşterinin sadakat düzeyinin de artmasını sağlıyor. Hiç bilmediği bir kültürü tanıyıp seven bir turistin tekrar o destinasyona seyahat etmek istemesi süreci, tıpkı o destinasyonu deneyimlememiş kişilerin söz konusu destinasyonu görülecekler listesine eklenmesi gibi turistin seyahat motivasyonunu uyandırıcı faktörlerin beslenmesine ihtiyaç duyan bir süreç. Bu nedenle, bir yere özgü özelliklerin hangi turiste hitap ettiği konusu analitik bir pazar segmentasyonu için son derece önemli. İşte bu yüzden, ürüne yönelik strateji belirleyebilmek, öncelikli olarak pazar segmentasyonunu zorunlu kılıyor.

Özetle, tüm bu bahsettiğim nedenlerden dolayı, turistlerin dinamik seyahat motivasyon sürecinin basit bir algı ile yönetilemeyeceği gayet açık. Çünkü turizm pazarlama argümanlarının çalışılması halkla ilişkiler faaliyetleri için son derece önemli olup, bir yol haritasının çizilebilmesi bu argümanların tekil olarak değil bütün olarak harmanlanmasını gerektiriyor. Bu sebeple, gelecekte öngörüyorum ki, bu karmaşık sürecin iyi yönetilebilmesi sadece ihtiyaca yönelik değil; merak ve deneyim kalitesine yönelik hedef kitle çalışmaları ile mümkün olabilecek.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Hakan erdem
10 Ekim 2018, Çarşamba 12:15
Tespitler ve yorumlar can alıcı şekilde bahşedilmiş, kalemine sağlık üstadım...
Zafer Cengiz
09 Ekim 2018, Salı 11:00
KTB*Uzmanı Yazar'ımızın "nefis analizini" Candan kutlarken.. MAKRO Turizm açısından "2002'lerde kalan 2.ŞURA ile karar verilen ULUSAL #StratejikHAMLE'miz kapsamında.. 2007'de Resmen devreye sokulan 2023*Türkiye Turizm Stratejisi'nin 11+Yıldır uygulanmaması" konusunda da ANALİZ Vermesini "şiddetle tavsiye" Ederiz! Zira: Turizmin ÇÖKEN*Altyapısı sonucunda "giderek toparlanması imkansız hale dönüşen" ve Ülke ekonomisini kurtaracak bir #TurizmENDÜSTRİSİ Fiilen HEBA olmaktadır! #TurizmdeÇÖZÜM için #UyanTÜRKİYE $#TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>