'Para' basan müze neden Cumhurbaşkanlığı'na devredildi?

'Para' basan müze neden Cumhurbaşkanlığı'na devredildi?
11 Eylül 2019, 13:13
Türkiye'nin en çok ziyaretçi çeken ve en pahalı müzesi olan Topkapı Sarayı'nın idaresi sürpriz bir kararname ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar’a devredilmişti. Topkapı Sarayı'nın neden Milli Saraylar'a bağlandığına dair farklı yorumlar var.

Milli Saraylar İdaresi Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı'nın 44 numaralı kararnamesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'ne dahil olanlarla birlikte Topkapı Saray'ın her türlü borç ve alacağı, hak ve yükümlülüğü Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı'na devredildi.

Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ile birlikte Topkapı Sarayı hakkında yapılan sözleşmelerden paraya tahakkuk eden miktarların ilgili yükleniciler tarafından özel gelir hesabına yatırılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında Türkiye'de en fazla ziyaret edilen müze 3 milyon 4 bin 620 ziyaretçi ile Topkapı Müzesi idi. Devirle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

'İdaresinden memnun değildiler'

Sozcu.com.tr'nin konu hakkında bilgi sahibi Milli Saraylar kaynaklarından aldığı bilgilere göre uzun süredir bakanlığın Topkapı Sarayı'ndaki idare şeklinden ve hizmetlerinden memnun olunmadığı Milli Saraylar'ın idaresinde ilk hedeflerinden birinin müzenin gelirinin artırılması olduğu ifade ediliyor. Ayrıca saraydaki restorasyonların da hızlandırılması bekleniyor.

Farklı Milli Saraylar kaynakları da İstanbul'daki Sarayların tek çatı altında olması gerektiğini bu yüzden Topkapı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı'na bağlandığını da ekliyor.

Kültür Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü bürokratları konu hakkında konuşmalarının devir işleminin ardından yasaklandığını belirterek herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha