Pandemi sürecinde dünyayı şaşkına çeviren ülkeden Türkiye'ye akın akın turist gelecek!

Pandemi sürecinde dünyayı şaşkına çeviren ülkeden Türkiye'ye akın akın turist gelecek!
09 Haziran 2020, 10:57
Belarus ya da diğer adıyla Beyaz Rusya'dan 1 Temmuz'dan itibaren Türkiye'ye yönelik charter uçuşlar başlayacak. Belarus, koronavirüs salgınını umursamayan tavrıyla dünya gündemine oturmuştu.

Beyaz Rusya’nın ulusal havayolu markası Belavia’nın charter şirketi Aerobelservice 1 Temmuz'da Türkiye'ye charter uçuşlarına başlayacağını açıklamıştı.

Şirket Beyaz Rusya'dan 1 Temmuz'da Antalya'ya, 2 Temmuz'da Bodrum'a, 3 Temmuz'da İzmir'e uçacak. Belarus'tan Türkiye'ye vizesiz girilebiliyor.

Belarus yönetimi 'Umursamaz' tavrıyla dünyayı şaşırttı

1 Temmuz'dan itibaren Türkiye'ye charter uçuşlarının başlayacağı Belarus, Avrupa'da koronavirüs salgınını umursamayan tek ülke olarak kayıtlara geçmişti.

Belarus yönetimi, kısıtlayıcı tedbirler almayı reddettiği ve ülkede yaşamın olağan seyrinde devam etmesine izin verdiği için basın ve sağlık uzmanları tarafından eleştiriliyor. Ülkede salgına rağmen fabrikalar, okullar, dükkânlar ve restoranlar kapatılmadı.

Avrupa kıtası içinde sadece Belarus'ta salgına rağmen normal hayat hiçbir şey olmamış gibi devam etti.

Ayrıca, futbol ligini tatil etmeyen dünyadaki ender ülkelerden birisi olarak kayıtlara geçti.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, salgının hızla yayıldığı Mart ayında yaptığı açıklamada koronavirüsün yayılmasını önlemek için ülke olarak herhangi bir önlem almalarına gerek olmadığını söylemişti.

Lukaşenko, "Olur böyle şeyler. En önemlisi panik yapmamaktır!" demişti.

Lukaşenko'nun "koronavirüsün tedavisinin traktör olduğu" yönündeki sözleri büyük tartışma yarattı ve sosyal medyada espri konusu oldu.

Lukaşenko: Votka virüse karşı etkili olabilir

Lukaşenko bu sözleriyle tarım alanında çalışmaların teşvik edilmesi gerektiğini kast ediyordu. Ayrıca, kendisi alkol kullanmasa da virüsün yayılmasını engellemede votkanın etkili olabileceğini de ifade etti.

Belarus, sinema ve tiyatroları kapatma ya da kalabalık etkinlikleri de yasaklamamıştı..

Vaka sayısı 50 bine yaklaştı, ölü sayısı 276'ya yükseldi

10 milyon nüfuslu Belarus'ta 9 Haziran itibariyle koronavirüs vaka sayısı 49 bin 453 oldu.

Belarus'ta 8 Haziran'da 823 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Aynı gün 7 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Ülkede virüs sebebiyle bugüne kadar toplam 276 kişi hayatını kaybetti.

Belarus'ta koronavirüs teşhisi konulan 23 bin 880 kişi iyileşti.

Karantinanın ilan edilmediği ülkede, şimdiye kadar 609 bin 671 Kovid-19 testi yapıldı.

Lukaşenko: 'Kimin ihtiyacı vardı'

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, geçtiğimiz Cumartesi günü Mogilyov kentinde yaptığı konuşmada salgına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkede, Kovid-19 ile mücadelenin henüz sona ermediğini belirten Lukaşenko, "Şimdiye kadar aşırı senaryolardan kaçınmayı başardık, üstelik ülke sınırlarını kapatmadık." dedi.

Belarus'ta, ilk Kovid-19 vakası 27 Şubat'ta tespit edilmiş, ilk Kovid-19 kaynaklı ölüm ise 31 Mart’ta 75 yaşındaki bir erkeğin hayatını kaybetmesiyle gerçekleşmişti.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko küresel seçkinleri koronavirüs pandemisinden çıkar sağlamak ve küresel ekonomi çökerken ‘‘ceplerini trilyonlarca dolarla’’ doldurmakla eleştirdi.

Lukaşenko Cumartesi günü Mogilev bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Covid-19 pandemisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. ‘‘Koronavirüs bütün gezegeni bir tür psikoz haline soktu. Buna bir psikoz diyorum, çünkü açıkça birinin buna ihtiyacı vardı. Muhtemelen bunun kim olduğunu fark etmişsinizdir. Her zamankiyle aynı: Domuz gribinden, kuş gribinden, Sars’tan sonra bugün bir başka pandemiyle, sadece yeni bir biçim altında karşı karşıyayız.

Geçmişte bu durumlardan kimlerin çıkar sağladığını, kimlerin ceplerine milyarlar doldurduğunu hatırlarsınız’’ diye konuşan Lukaşenko, ‘‘Bugün bütün dünya durmuş durumda; küresel ekonomi sadece durmakla kalmadı, yıkıma uğradı. Ama önde gelen şirketler, önde gelen milyarderler ve devletler ceplerine trilyonlarca dolar koydu’’ dedi.

Belarus Başkanı daha önceki yorumlarını hatırlatarak ‘‘Üç ay önceyi hatırlayacak olursanız, her zaman aynı soruyu sormamın nedeni bu: Buna kimin ihtiyacı vardı? Bu olay, bu sağlık pandemisi insan yapısı bir şey mi? Şimdilik bu sorunun yanıtını bilmiyorum ve sizin de bilmediğinizi umuyorum’’ yorumunda bulundu.

Koronavirüsü votka, sauna, traktörler ve tarlalarda çalışma ile tedavi etmeyi ‘‘tavsiye’’ ettiği için medyada ve internette kendisiyle dalga geçildiğini hatırlatan Lukaşenko ‘‘Ben bunu şaka olarak söylemiştim ama benim için ‘bakın o bir deli, insanların nasıl tedavi edileceğini bilmiyor’ dediler. Oysa bu yorumların arkasında çok ciddi fikirler vardı’’ diyerek, insanların bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri ve hastalığın muhtemel bir ikinci dalgasına hazırlanmaları için spor ve açık havada egzersiz yapmalarını tavsiye ettiğini belirtti.

Yorumlar
St
10 Haziran 2020, Çarşamba 08:03
Sırf turizm sektörü canlansın, oteller boş kalmasın diye pandeminin hala devam ettiği ülkelerden turist kabul etmek cinayettir; ülke olarak çektiğimiz tüm sıkıntılar bir anda ikinci dalga olarak bize geri dönebilir. Bu kararlar çok dikkatle alınması gereken kararlardır.
Gökhan
09 Haziran 2020, Salı 04:13
Bence bilinçsiz bir iddia ve mümkün değil hangi kaynak bu infoyu size verdi şaşırdım
Hakkı Kılıç
09 Haziran 2020, Salı 12:59
Eğer Beyaz Rusları kabul edipte AB vatandaşlarına giriş yasaklarına devam edersek çok saçma olur. Ve halen yurtdışından gelen gurbetçilerimize 14 günlük ev karantinası uygulanıyor. Bu yüzden gitmek isteyen binlerce gurbetçi şu an gitmiyor.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha