Pandemi sonrası umutlar alternatif turizme bağlandı

Pandemi sonrası umutlar alternatif turizme bağlandı
18 Şubat 2021, 19:59
Alternatif turizm potansiyelinin yoğun olduğu ülkemizde, 2021-2023 döneminde alternatif pazarlara yönelik birbirinden farklı çalışmalar yürütülecek.

Salgın nedeniyle zor bir yılı geride bırakan ülke turizmi, 2021-2023 döneminde geleneksel pazarlarındaki tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ek olarak, alternatif turizm ve alternatif pazarlara yönelik özel çalışma yürütecek.

Tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık verilecek

Türkiye’nin AB’ye verdiği Katılım Öncesi Ekonomik Reform Programı’nda, salgın döneminde güvenli turizme odaklanan tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yeni yönü anlatıldı. 2021 yılı içinde gastronomi, inanç, bisiklet ve sağlık turizmi gibi alanlara özel iletişim kampanyaları düzenleneceği açıklandı. Bu kapsamda, geleneksel pazarlar yanında, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi yükselen pazarlara yönelik özel olarak 2020 yılında tasarlanan tanıtım ve pazarlama faaliyetine 2021’de başlanacak.

Alternatif turizmin göz bebeği gastronomi

Çalışmalar kapsamında turizmi 12 aya yaymak ve alternatif turizm unsurlarına yönelik girişimler yoğunlaştırılacak. Bu kapsamda, gastronomi, inanç, kongre, kültür, kıyı, sağlık, kış, spor ve yayla turizmi türlerini kapsayan özel turizm hareketliliği için çalışma yapılacak. Alternatif turizm türleriyle, genel olarak turizmi 12 aya yaymak, kişi başına harcamayı artırmak ve turizmi ülke geneline yaymak amaçlanıyor. Planda, “Özellikle gastronomi, yürüyüş, bisiklet, sağlık, termal gibi amaçlarla seyahat edenlerin ülkemize gelişlerinin ve seyahat deneyimlerinin artırılması için yerel yönetimlerle işbirliği içinde projeler gerçekleştirilecektir” denildi.

İnternet üzerinden eğitim verilecek

Programda yurt dışında Türkiyeyi tanıtan tur operatörleri ve turizm profesyonellerine yönelik internet üzerinden eğitim verilmesinin de planlandığı açıklandı. Reform programında, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yeniden yapılandırıldığı hatırlatılarak yerel tanıtım yapmaya uygun hale getirildiği belirtildi. İllerdeki bilgi birikiminden faydalanılarak bölgesel tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmeye başlanacağı da programda yer aldı. Bölgesel yaklaşımın GoTurkey platformu üzerinden de yürütüleceği belirtildi.

Yeni Türkiye logosu tekrar gündemde

Programda, GoTurkey platformu, sosyal medya ve internet mecralarında hedeflenmiş iletişim, yüksek gelir grubu için yazılı basın reklamı, TV reklamları, kanaat önderlerinin ve gazetecilerin Türkiye’de ağırlanması, farklı dillerde yeni web sitelerinin açılması gibi temel iletişim araçlarının kullanımının planlandığı açıklandı. Bu çalışmaların yanı sıra daha önce gündeme gelen ancak gerçekleştirilmeyen turizm için yeni bir Türkiye logosunun belirlenmesi çalışmasının 2021’de yapılacağı belirtildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha