Özbekistan turizm destek paketi açıkladı

Özbekistan turizm destek paketi açıkladı
15 Ağustos 2019, 10:48
20 ülke vatandaşına 30 günlük vize muafiyeti tanıyan Özbekistan, charter uçuşlarıyla gelen turistler için de mevsimine göre, 20 ile 50 dolar arası destek verecek.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ülkede turizmi geliştirmek için bir kararname yayınladı. Aralarında Karayip ülkelerinin de bulunduğu 20 ülke vatandaşına 30 günlük vize muafiyetinin tanınan kararnamede, ülkedeki dört havalimanında "açık gökyüzü" uygulamasının başlatılması ve ülkeye charter uçuşlar düzenleyecek şirketlerin maliyetinin bir kısmının karşılanması öngörülüyor.

Alınan karara göre, 1 Ekim itibarıyla ülkenin Buhara, Tirmiz, Karşı ve Nukus havalimanlarında diğer ülkelerden gelecek ve gidecek yolcuları, posta ve kargoları alma, boşaltma hakkı tanıyan "açık gökyüzü" uygulaması yürürlüğe girecek.

Charterlara giden turist başına yazın 20, kışın 50 dolar ödenecek

1 Ocak 2020'den başlayarak diğer ülkelerden charter uçuşlar düzenleyecek turizm veya havayolu şirketlerinin maliyetlerinin bir kısmı karşılanacak. Bu kapsamda turizm veya havayolu şirketine ülkede en az 5 gece kalacak her yabancı turist için yazın 20, kışın da 50 dolar ödenecek.

Türklere vize muafiyeti uygulanıyor

Geçen sene aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkeye vize muafiyeti ve kolaylığı sağlayan Özbekistan, güvenlik gibi farklı nedenlerden dolayı kapalı bazı mekanları turistlerin ziyaretine açmıştı. Yabancılara uygulanan "geçici ikamet kaydı" yaptırma zorunluluğu da kaldırılmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha