Oya Narin: Turizm yatırımları halka arz edilmeli…

Oya Narin: Turizm yatırımları halka arz edilmeli…
29 Kasım 2023, 23:34
Turizm yatırımlarının halka arz edilerek uluslararası yatırım fonlarının Türkiye’ye çekilmesi gerektiğini söyleyen TTYD Başkanı Oya Narin, bu konuda çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

Turizm Yatırım Forumu’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, turizm sektörünün hedeflerine ulaşabilmesi için yeni finansman modellerine ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Bunun için en sağlıklı modelin, turizm yatırımlarının halka arz edilmesi olduğunu anlatan Oya Narin, bu sayede uluslararası yatırım fonlarının Türkiye’ye gelerek sektöre yatırım yapabileceğini dile getirdi.

“Sermaye Piyasası Kurulu ile görüşeceğiz”

Türkiye’deki turizm yatırımlarının toplamda 120 milyar dolar seviyesine ulaştığının altını çizen Oya Narin, bu konuda yatırımcıları teşvik etmenin yanında halka arzların da kolaylaştırılması gerektiğini savunarak, önümüzdeki günlerde bu konuyu Sermaye Piyasası Kurulu ile görüşeceklerini açıkladı.

“Türk turizminin bu sermayeye ihtiyacı var”

Turizm sektörünün yeni yatırımların yanında her yıl 50 bin ile 100 bin civarında yatak kapasitesini renove etmek zorunda olduğunu anlatan Oya Narin, “Tür turizmcisinin bu sermayeye ihtiyacı var” diye konuştu.

“Uluslararası fonların orta ve küçük yatırımlara gelmesinin önü açılmalı”

Uluslararası fonların Türkiye’deki Galataport gibi büyük yatırımlara gelmekte tereddüt etmediğine dikkat çeken Oya Narin, “Bizim yapmamız gereken orta ve küçük ölçekli yatırımlar için, kolay kullanılabilen mekanizmalar oluşturmak” dedi.

“Turizm ürünleri rahatlıkla analiz edilebilir”

Turizm sektöründeki ürünlerin yatırım fonları tarafından rahatlıkla analiz edilebilecek asetler olduğuna değinen Oya Narin, son aylarda gerçekleşen halka arzlara gösterilen ilginin kendileri açısından umut verici olduğunu söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha