Oya Narin: Sezon Kasım ayına uzayacak

Oya Narin: Sezon Kasım ayına uzayacak
28 Haziran 2022, 16:00
Martı Otel İşletmeleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Martı Otel İşletmeleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve TTYD Başkanı Oya Narin Bloomberg HT canlı yayınında turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turizmciler için çifte bayram oldu, sezon Kasım'a uzayacak

Yaz sezonunun gelmesiyle turizmde ciddi hareketlilik başladığını belirten Narin yerli turistin yanı sıra yabancılardan da yoğun talep olduğunu söyledi. 9 güne uzatılan Kurban Bayramı döneminde yerli turist talebinin yanı sıra Rusya ve Avrupa pazarından da yoğun talep olduğunu belirten Narin " Bayram tatilinin 9 güne uzatılması turizmciler için çifte bayram oldu. Ege ve Antalya'ya İngilizlerin ilgisi yoğun. İstanbul'da bu dönemde talep görüyor. Talebin Temmuz ve Ağustos'ta da devam edeceğine inanıyoruz. Bu sene Rusya-Ukrayna savaşından dolayı sezonun biraz geç başladı. Şimdiye kadar yavaş yavaş ivme kazandı. Temmuz ayından itibaren de yoğun bir döneme giriyoruz. Bu yıl sezonun Kasım ayına uzamasını bekliyoruz" dedi.

Dünya turizminde de sevindiren rakamlar

Gerek Türkiye gerek dünya turizminin 2022'yi ciddi bir artışla kapatacağının güçlü sinyallerinin alındığını belirten Narin, " Dünyada turizm hareketliliğinde bu yılın ilk çeyreğinde 2021'in aynı dönemine göre yüzde 182'ye yakın artış var. 41 milyondan 117 milyona çıktı turist sayısı. Dünya Turizm Örgütü önümüzdeki yıldan itibaren en az yüzde 6 büyüme bekliyor." dedi.

Fiyatlar 2019'a göre yüzde 5-10 arttı

Enflasyondaki artışın turizm sektöründe maliyetleri de ciddi şekilde artırdığını belirten Narin, " Sektör olarak çok hassas maliyet dengesi içinde gitmek durumdayız. Hedef pazarlarımızın hepsinde enflasyon oranları bir hayli yüksek. 2019'a göre fiyatlarda ufak da olsa yüzde 5 ile e10 arasında bir artış var. Konaklama tesisleri biraz daha biraz daha israfı önleyici tedbirler ve çevreci yaklaşımla hareket ediyor. Tüketici de artık hem çevre hem israf anlamında son derece bilinçli yaklaşıyor. Tesislerimiz diğer destinasyonlara göre her şey dahilde son derece iyi ürünler çıkarıyor. İstanbul'da maliyet artışları daha çok enerji ve insan kaynaklarından kaynaklanıyor. İstanbul'da da fiyatlar yükselecek. İstanbul lider konumda olacak. Daha sonra Antalya ve diğer iller çok başarılı bir yıl geçirecek. " dedi.

Sermaye artırımı gücümüzü artırdı, Martı Otellerinin hedefi büyük

Martı Otel İşletmeleri geçtiğimiz günlerde bedelli sermaye artış sürecini, ödenmiş sermayesini 120 milyon TL’den 600 milyon TL’ye çıkartarak başarılı bir şekilde tamamlamıştı. Bu konuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Narin şöyle konuştu: " 2021 yılında bağlı ortaklığımız Martı GYO’nun başarıyla tamamladığı bedelli sermaye artışı ve Denizbank ile grubumuz arasında imzalanan 9 yıllık vade sonu 2030 olan yeniden yapılandırma anlaşması sonrasında, grubumuz adına çok önemli bir adım olan sermaye artışını da gerçekleştirdik. 2019 yılında dünya ekonomik büyüklüğünün yüzde 10.2’sini yaratan ve global olarak her zaman hızla büyüyen turizm sektöründe başlayan yeni döneme, Türkiye’deki öncü ve lider gruplarından biri olarak yeni ve kuvvetlenmiş sermaye yapımızla girmenin, markamızın pozisyonunu daha ileri taşıyacak adımları atacak olmanın şevk ve gururu içerisindeyiz. Martı Grubu olarak tesislerimizin üst yönetimlerinde yaşanan atamalar sonrası, süre gelen kaliteli hizmet anlayışımızı daha da yukarılara taşımayı ve rekabetçi ortamda pazar pozisyonumuzu perçinlemeyi amaçlıyoruz. 2021 sezonu sonrası tesislerimizde kısmen başladığımız modernizasyon ve yenileme çalışmalarının ikinci ve daha büyük etabını bu sezon bitince başlatacağız. Başarıyla tamamlanan sermaye artış sürecimiz bu açıdan da büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha