Oya Narin: Rakamsal illüzyondan kurtulmalıyız, bu bakış açısı Türk turizmini geleceğe taşıyamaz

Oya Narin: Rakamsal illüzyondan kurtulmalıyız, bu bakış açısı Türk turizmini geleceğe taşıyamaz
10 Şubat 2022, 00:52
Turizmde yaratılan rakamsal illüzyonların gerçeği yansıtmadığını ifade eden TTYD Başkanı Oya Narin, “Önemli olan ne kadar turistin geldiği değil, kapasitemizin ne kadarını kullandığımız ve kar edip edemediğimizdir” dedi.

EMITT Fuarı’nın ‘Başkanlar Oturumu’nda konuşan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin önemli tespitlerde bulundu. Türk turizminin kendini anlatmakta yetersiz kaldığını ifade eden Narin, “Biz kamuya sektörümüzün dertlerini tam olarak anlatamadık. Bu yüzden geçtiğimiz 35-40 yıl içinde sektörümüzün hukuksal altyapısını oturtamadık. Hukuksal yapısının oturmaması ise sektörümüzün Odalar Birliği bünyesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde ve diğer önemli kamu kurumları bünyesinde pozisyon alamamasına, dertlerini tam olarak anlatamamasına neden oldu” dedi. Sektöre yönelik sağlıklı finansal modellerin geliştirilemediğine de değinen Narin, bu durumun da sektörü ve temsilcisi STK’ları ricacı konuma düşürdüğünü söyledi.

Önemli olan ne kadar turistin geldiği değil ne kadar kar ettiğimizdir

Dünya turizminde önemli noktalara gelmiş, 120 milyar doların üzerinde yatırım yapmış bir sektörün geleceğinin şekillendirilmesi için hukuksal altyapı ve doğru finansman modellerinin geliştirilmesi gerektiğini anlatan Narin, turizmde rakamlarla yaratılan illüzyonlardan uzaklaşılması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Bizim için önemli olan kaç milyon turistin geldiği değildir. Ben 30 milyonun gerekli olduğunu düşünmüyorum. 25 milyon da gelebilir. Önemli olan kapasite kullanımım nedir? Ürünümden ne kadar katma değer üretiyorum ve hepsinden önemlisi de kar ediyor muyum edemiyor muyum”

Her sene 200 bin yatağın renovasyona girmesi lazım

Türk turizminin mevcut yatak kapasitesinin 1 milyon 700 bininin, önümüzdeki yedi yıl içerisinde renovasyona girmesi gerektiğini hatırlatan Narin, “Her sene 200 bin yatağımızın yenilenmesi lazım. Ayrıca bunların üzerine ilave yeni yatakların gelmesi lazım” dedi. Turizm yatırımlarının geri dönüşlerinin 16 yılı bulduğu bir ortamda yatırımcıların büyük bir kısmının yenileme yapamayacağını savunan Narin, sektörün küçük bir kısmının bu yenilemeleri yapabilecek finans gücüne sahip olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Bu yenilemeleri piramidin üstündeki tesisler yapabilir. Türkiye’de binlerce tesis var. Biz sadece piramidin üstündeki tesisleri konuşup, piramidin üstündeki tur operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılarsak turizmi bir yerlere taşıyamayız.”

Bu şekilde Türk turizmini geleceğe taşıyamayız

Sektör bileşenlerinin kolektif bilinçle sorunları yeniden ele alması gerektiğini savunan Narin, “Sektördeki tüm bileşenlerin fikirlerini ortaya koyacağı yeni bir platformla Türk turizmi kendi geleceğini ele almalıdır. Bu dağınık yapıyla sektörü ileriye taşıyacak yeni bir model ortaya koyamıyoruz. Koyduğumuz model ise en fazla 2022 yılında kaç turistin geleceğini tartışmak oluyor. Bu şekilde Türk turizmini geleceğe taşıyamayız” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha