Oya Narin: Artık teşviklerde üvey evlat olmayalım!

Oya Narin: Artık teşviklerde üvey evlat olmayalım!
24 Kasım 2022, 14:55
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı.

Kongrede moderatörlüğünü AKTOB Yönetim Kurulu üyesi Zafer Alkaya'nın yaptığı 'Turizmde Yeni Teşvik Anlayışı Ne Olmalı?' panelinde Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve Atlas Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Kölevitoğlu konuştu.

TTYD Başkanı Oya Narin konuşmasında 1634 teşvik kanunun zamanla ceza kanuna dönüştüğünü söyledi. Turizm yatırımlarının genel yatırımlar içindeki düşüş yaşadığını belirten Narin resort bölgelerdeki turizm konutlarının ve rezidancelerin dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Narin, "Mevcut turizm yatırım ortamını nasıl buluyorsunuz?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: TTYD olarak turizm sektörünün hukuksal altyapısının toplanması ve olmayan konaklama yasasının çıkarılması önemli. Sektörün oda mantığıyla çalışması son derece önemli. 250 milyar dolara yakın ihracat yapan sektörlerin tamamına verilen teşvik 14 milyar dolar. Turizm sektöründen TGA payı alınıyor. Biz KDV iadesi alamıyoruz. İmalat ve ihracatçılara verilecek teşviklerin turizm sektörüne de sağlanması gerekiyor."

Şimdiye kadar hep yatırım teşviklerinin konuşulduğunu işin ticari kısmına ilişkin teşviklerin ise konuşulmadığını belirten Narin, otellerin mevcut yatak kapasitesinin korunabilmesi için modernizasyon teşvikinin verilmesi gerektiğini söyledi.

Teşviklerin 2634 sayılı kanun turizm şurasında çok ciddi bir şekilde ele alındığını belirten Narin " Hiçbir şey yapılmasa bile oradaki kararlar uygulansa 2030 vizyonuna önemli ışık tutacaktır." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha