Otellerdeki depremzedeler için 15 Nisan'dan sonra ne olacak?

Otellerdeki depremzedeler için 15 Nisan'dan sonra ne olacak?
05 Nisan 2023, 09:24
Maraş depremleri sonrası Antalya’ya 150 binden fazla depremzede geldi. Şu an otellerde bulunan depremzede sayısı 10 binin altında. Kalan depremzedeler de sezonun başlamasıyla bulundukları otellerden çıkmak durumunda.

Maraş ve Hatay merkezli, 11 şehirde etkili olan depremlerde yüz binlerce kişi evsiz kaldı. Evsiz kalanlar depremzedelerin bir kısmı YKY yurtlarına bir kısmı da Ege ve Akdeniz bölgesindeki otellere yerleştirildi. Ancak turizm sezonun başlamasıyla depremzedelerin de otellerdeki kalış süresi doldu.

Gazete Duvar'dan Ceren Deniz'in haberine göre depremzedeler otelden sonra nereye gideceklerini bilemezken turizmciler de yetkililerden hem depremzedeleri hem de otelcileri mağdur etmeyecek bir çözüm üretmesini istiyor.

Akduman: Devletten şimdiye kadar bir açıklama gelmedi, otelciler endişeli

Deprem mağdurları için uygun barınma koşullarında yerlerin temininin devlet tarafından bir an önce yapılması gerektiğini belirten Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, konuyla ilgili şunları söyledi: “Otel işletmecileri, depremzedelerin güvenli yerlere yerleştirmesi için bir çözüm arayışı içinde. Devletten şimdiye kadar bir açıklama gelmedi. Turizmciler bu konuda endişeliler. Onların önceden hazırladıkları sezon programları var. Yeni sezon için iş başı yapacak kişilerle görüşüldü, bütün hazırlıklar yapıldı. Personeli istihdam etmek ve para kazanmak zorundalar. Depremzedeler de meçhul bir geleceğe doğru gün sayıyorlar. Onlar da tedirgin. Yol bulunmazsa her iki cephede de büyük mağduriyet yaşanacak.”

15 Nisan'dan sonra ne olacak?

Depremzedeler mağdur edilmeden bir çözüm bulunmasını isteyen Akduman, “1 Nisan’da başlayan turizm sezonu dolayısıyla bu haftadan itibaren birçok otel sezona kapılarını açıyor. Otel dolulukları bu iki hafta içinde hızla yükseleceği için tesislerde misafir edilen depremzedeleri 15 Nisan’dan sonra konaklatmayı sürdürmek mümkün olmayacak. Devletin bu konuyla ilgili bir hazırlığı var mıdır, bilmiyoruz. Depremzedelerin durumlarının ne olacağı ve bu konuda nasıl bir yol izleneceği ile ilgili kimse bir şey bilmiyor. Toplumu bu konuda bilgilendirmeleri lazım. Bir an önce açıklama yapılıp yüreklere su serpilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Atalay: Çözüm bulunması lazım

Antalya şehir merkezinde otel işleten İlhan Atalay, odalarının tamamını depremzedelere açtıklarını belirterek, gıda ihtiyacının da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından karşılandığını söyledi. Atalay, “Bu koşulları gücümüz yettiğince sürdürdük. Biz de elimizi taşın altına koyduk. Bundan sonra sezon başlıyor, ne yapılacak bilmiyoruz. Konaklama işletmeleri olarak ortak sorunumuz rezervasyonlarımız var oda sayılarımız sınırlı. Tesisler aldıkları misafirin çıkmasını isteyemez. Çözüm bulunması lazım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha