Oteller Paximum’la globalleşiyor

Oteller Paximum’la globalleşiyor
30 Temmuz 2019, 16:36
Oteller artık boş odalarını Paximum ile hızlı ve kendi kuralları ile incoming acentaları üzerinden satabilecek.

Türkiye’de incoming acentelerinin “Sejour” isimli yazılımla tanıdığı San Tourism Software Group, faaliyetlerine 1993 yılında başladı. Sejour’u kullanan acentalarla otelleri “Hotel2Sejour” yazılımıyla entegre eden şirket, bir diğer yazılımı olan Paximum’la da otelleri dünyanın dört bir yanındaki acentaların rezervasyon ağına dahil ediyor.

Incoming acentelerine ve otellerin satışına güç katan, SAN TSG ile Paximum ürününü, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türk ile konuştuk…

SAN TSG ve turizm sektörüne verdikleri hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

1993 yılında acente yazılımı odaklı çalışmalarına başlayan SAN TSG, seyahat teknolojileri alanında uzmanlaşmış bir şirket. Bugün 70 ülkede aktif bir şekilde kullanılan yazılım çözümleri üretiyoruz. Incoming acente yazılımı olan “Sejour”, tur operatörü yazılımı olan “TourVisio” lokomotif ürünlerimiz. Bunların yanında muhasebe yazılımı olarak “Abacus”, B2B, B2C sistemler, web servis – XML ürünleri ve otel acente rezervasyon iletişimi olarak 4000’in üzerinde otel ve 150 acente arasında kullanılan “Hotel2Sejour”, Uçak XML platformu “San Flight” belli başlı ürünlerimiz arasında. Ayrıca San TSG ortaklığı ile farklı bir iştirakimiz olan, Paximum’un “Global Travel Marketplace” projesi ile San TSG ürünlerinin güçlerini birleştirerek global pazarda artık çok daha ses getiren işler yapıyoruz.

Paximum markanız son dönemlerde ilgi çekmeye başladı. Paximum’un sunduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Paximum, büyük ortaklığı San TSG olmak üzere bir A.Ş. ortaklığıdır. Paximum’un hali hazırda Yönetim Kurulu başkanı Avrupa’nın en büyük gruplarından biri olan Bertelsmann Grubu’nun eski CEO’su Dr. Günther Thielen’dir.

Paximum seyahat ürünleri dediğimiz, otel, uçak, transfer, çevre gezisi, rent a car gibi servisleri XML-API entegrasyonları ile çeşitlendirmektedir. İçlerinden en uygun alternatifleri tur operatörlerine ve acentelere ulaştırır. Burada tüm kontrol tedarikçi acente ya da ‘Bed bank’lerdedir. Onların verdiği kontenjan, fiyat ve şartları globalde B2B kanallara ve tur operatörlerine dağıtmaktayız.

Paximum seyahat sektörüne hız, entegrasyon çeşitliliği ve satış çözümleri kazandıran değerli bir markamız. Oteller artık boş odalarını hem daha hızlı, hem de kendi kuralları ile incoming acentaları üzerinden satabiliyor.

Paximum, global pazarda hizmet veriyor, merkezi ise Antalya’da... Sadece Türkiye’de değil, global seyahat piyasasında da bilinen ve ses getiren bir marka konumunda. Paximum, Türkiye’de benzeri faaliyetleri sürdüren diğer firmalara göre en fazla data alternatifi ve entegrasyon çeşitliliğini sağlayan tek firma. Global’de ise bu kabiliyetler ölçüsünde ilk 10’da yer alıyoruz.

Paximum sistemi nasıl çalışıyor? Örneğin otellerin fiyatlarını siz mi belirliyorsunuz yoksa anlaşmalı acenteler sisteme kontratları kendileri mi giriyorlar?

Siz bir otel yöneticisisiniz… Hotelbeds gibi global ya da lokal faaliyet gösteren acentelerle kontrat yapıyorsunuz. Hotelbeds ve kontrat yaptığınız incoming acenteleri elindeki ürünü satabilmek için bizimle çalışıyor, yani biz onların müşterisiyiz. Biz, kontrat yapan firmalardan otel fiyatlarını konsolide ederek, ticari muhatap olarak başka operatörlere, B2B kanallara servis ediyoruz. Siz otelci olarak Arnavut pazarına fiyat veriyorsunuz, biz o fiyatı yine Arnavut pazarına geçerli olacak şekilde, 1 saniyenin altında bir sürede satış üretebilecek kanallara servis ediyoruz. Bu örnek gibi sizin alternatif market üretme ihtiyacınızın en hızlı çözümü Paximum’dan geçmektedir. Bu çözümleri üretebilmek için çok büyük yatırımlar yaptık, çok şey öğrendik ve artık global piyasada neredeyse entegre olmadığımız hiçbir yer kalmadı. Çinli operatörlere Dubai satıyoruz, İspanyol satıcılara ABD satıyoruz. Doğu Avrupalı satıcılara resort destinasyonlar satıyoruz. Alman tur operatörlerine Türkiye, Mısır, Kıbrıs, Bulgaristan satıyoruz. Tüm bu kurgu etkili bir business işleyişi, kalifiye personel, sabır, yatırım ve teknik kabiliyetler ile mümkün kılındı. Çalışanlarımızın her biri farklı yabancı dillere hakim ve partnerlerimize 7/24 destek veriyoruz, çalışanlarımız acente-otel-tur operatörü tecrübeli, yazılım ve teknoloji konusunda kendilerini geliştirmiş kişilerdir.

Sonuçta acenteler kendi kontratları bazında otel fiyatlarını özgürce sisteme kendileri tanımlıyorlar. Her ne kadar bu işi acenteler yapıyor olsa da, otel fiyatlarının bazen düşük seviyelerde olması, şirket olarak sizin otel fiyatlarını manipüle ettiğiniz şekilde kafalarda soru işareti bırakmıyor mu?

Bu yönde şikayetler aldık. Her bir tedarikçi ve satıcı ile sözleşmelerimiz var, SLA denilen sektörel teamülleri belirten firma özelinde düzenlemeler var. Bunlara riayet etmeyen bazı firmalar ortaya çıkabiliyor ancak biz imajımıza zarar verenler ile bir daha iş birliği yapmıyoruz. Örneğin siz yine otelcisiniz ve bir acente ile kontrat yaparak belirli marketlere geçerli fiyatlar verdiniz ancak acente bu fiyatları geçerli olmayan marketler için de açarsa eğer (kasıtlı ya da hata ile) biz sadece data aktarımı yaptığımız için farklı markete satışa açılma durumu söz konusu olabilir. Bu durumu şöyle düşünün; kullandığınız bir extranet’e, 100 Euro girecekken 10 Euro girdiniz yanlışlıkla ve bu fiyatı yanlışlıkla tüm milliyetlere açtınız. Bu durumda hata siz kaynaklı ama globalde pek çok firma satış gerçekleştirdi ve sizin sıkı çalışma yaptığınız tur operatörleri de bu durumu görüp sizi uyardılar. Aslında 10 yıllardır sektörde yaşanan manuel pazar – fiyat stratejilerinin akabinde ortaya çıkabilecek her türlü aksaklık teknolojinin devrede olduğu durumda da yaşanabiliyor ve tek nedeni tedarik eden insan kusuru, yani ya otel ya da tedarikçi acente kaynaklı! Bizim bu aşamada hatamız olmuyor. Zira teknik açıdan Alman fiyatı verilen bir otel Rus fiyatlı satılamaz, bu durum X kişisine gönderilecek bir e-mailin aynı mail adresi ile Y kişisine gitmesi kadar ihtimal dışındır, otelci bunu yapanı bilmek istiyor ise o fiyat üzerinden bir rezervasyon yapması ile rahatlıkla bunu tespit etmesi mümkün. Yani bunların hepsi pilotaj hatası. Bu konuda sıkıntısı olan otellere bir tavsiyemiz var. Kendisinin vermediği fiyatın piyasada olduğunu düşünüyor ve kimden gittiğini kontrol edebilir. Kısa bir süre sonra rezervasyon formu otele gelecektir. İnsan hataları dışında Paximum platformunun farklı amaçlar için kullanılması kesinlikle bizim tasvip ettiğimiz bir şey değil.

Paximum ile hangi turizm paydaşları çalışmalıdır?

Seyahat ürünü olan resmi acenteler bize tedarikçi olabilir. Paket tur satacak olan tur operatörleri, sadece B2B piyasada çalışan B2B online dağıtıcılar ve satış acenteleri de Paximum satıcısı olabilir. Diğer taraftan 2 farklı platformu birleştirecek olan teknoloji firmaları da iş partnerimiz olabilir. Otellerini global pazardan müşteri almak adına pazarlamayı hedefleyen oteller de, Sejour kullanan incoming acenteler vasıtası ile Hotel2Sejour’un pratik kullanımı sayesinde sisteme dahil olup, acentelerden hızla rezervasyon alabilirler.

Kimlerle çalışıyorsunuz?

Sri Lanka’dan İngiltere’ye, Tayland’dan Çin’e, Kanada’dan Şili’ye kadar dünyanın her yerinde mutlaka müşterilerimiz var. Global tedarikçi (Bed Bank) olarak hemen hemen tüm ana tedarikçilerle entegrasyonumuz var. Toplamda 200’e yakın XML entegrasyonumuz var diyebiliriz.

Dünyanın önde gelen pek çok markası bizi tercih etti. Atlas Global’in acente markası Atlas Holidays tüm teknoloji alt yapısını bizden temin ediyor. Ticari olarak da Paximum’dan ürün alıyor. AeroFlot markası olan Pobeda Airlines da dinamik paketleme ve tüm yazılımı yine bizden temin etti. Rus Ostovok, Russian Express gibi firmalar Paximum’dan ürün tedarik eder. İran’ın en büyük 5 firması Paximum XML’i entegre etti. Amadeus Global GDS’lerde Paximum ürünleri satar. Çin Ctrip, Dida, Hoaqiao gibi firmalar Paximum’dan ürün alır. Almanya’da Peakwork Hub’ına ilk entegre olan Türk firması biziz. Yine alman dinamik operatörlerinin LMX, JT, XPUR gibi firmalarında ilk sıradaki tedarikçileri arasındayız. W2M, LotsofHotels (Web Beds), Hotelspro gibi markalara ve İspanya merkezli Travelgate firmasına Premium tedarikçiyiz… Otel özelinde ise bizim vasıtamız ile acente üzerinden yılda 3,000 Pax rezervasyon alan oteller var.

Paximum yılda kaç Pax’lık satış rakamlarına aracılık ediyor; hedefleri nelerdir?

Otel ürünü konusunda 2019 yılını 250.000 Pax ile kapatmayı hedefliyoruz. Şu anda görünen bu rakamı rahatlıkla yakalayacağımız yönünde. Almanya pazarında oldukça iyiyiz. Bunun yanında Rus pazarında, İran ve Ortadoğu pazarında da oldukça iyi bir artış yakaladık. İngiltere pazarında daha büyük anlaşmalar üzerinde çalışıyoruz. Global’de B2B anlamında her kanalda yer edinmek ve B2B online işinde orta vadede dünyada ilk 5 arasında yer almayı hedefliyoruz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha