Oteller fiyatlarını artırmak zorundaydı

Oteller fiyatlarını artırmak zorundaydı
18 Aralık 2018, 10:09
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği(AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı otel fiyatlarına yüzde 100'e varan oranlarda zam yapıldığına yönelik haberlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Gazetesi'nden Burak Çoşan'a konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı otellerdeki yüzde 100’lük fiyat artışına itiraz ederek, “Bu oranı genele yaymak doğru değil. Ortalama olarak değerlendirirsek otellerin yaptığı zam yüzde 30 ile yüzde 50 arasındadır” dedi.

Neden zam yapıldı?

Otellerin yaptığı zamların kur ve enflasyon kaynaklı olduğunun altını çizen Yağcı, “Otellerin yaptığı zamlar değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak bakıldığında geçen yıla göre yaşanan fiyat artışı yüzde 30 ile yüzde 50 arasındadır. Yükselen kurlar, artan maliyet ve enflasyon nedeniyle otelciler bu fiyat artışını yapmak zorundaydı. İşletmelerin maliyetleri TL bazında bir hayli arttı. 2015’ten sonra oteller neredeyse hiç zam yapmadı. 2019’a gelindiğinde geçmiş yıllardaki fiyatları beklemek de gerçekçi olmaz” dedi.

Yerli turist payını artıranlar da var

Artan yabancı turist sayısıyla birlikte otellerde yerli turiste ayrılan payın düşürüldüğü iddialarına da cevap veren Erkan Yağcı, “ Otelciye en zor zamanda destek olan yerliyi unutmamız mümkün değil. Yerli müşteriye artan yabancı turist nedeniyle payını düşüren oteller olabilir. Ancak hala yerli turiste ayırdığı payı koruyanlar olduğu gibi, arttıran dahi var. İç pazar otelci için iyi günde de kötü günde de çok büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı. Yağcı, bu yıl fiyat yükselişlerden en az şekilde etkilenmek için tüketicinin erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmaması gerektiğini de söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha