Oteller açık büfe israfına animasyonlarla dur diyecek

Oteller açık büfe israfına animasyonlarla dur diyecek
11 Kasım 2017, 10:50
Hükümetin, açık büfe uygulamasında yaşanan israfa karşı başlattığı kampanyaya otellerden destek geldi. Oteller, hazırlanan animasyonlar ve düzenlenecek paneller ile israfın önüne geçmeye çalışacak. Proje ilk olarak 2018 yılında 50 pilot otelde uygulanacak.

Hükümetin israfa karşı başlattığı kampanyaya otellerden destek geldi. Gıda israfının verdiği maddi ve çevresel zararların önüne geçmek için harekete geçen oteller, “Turizm İşletmelerinde Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı” projesini hayata geçiriyor. Belirlenen ilk 50 pilot otelde, “Afiyet olsun, İsraf olmasın” sloganıyla özellikle açık büfe psikolojisine karşı çeşitli farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek.

“Her şey dahil” çöpe gidiyor

Akşam’dan Yelda Gökdağ’ın haberine göre; Türkiye’de yılda yaklaşık 9 buçuk milyon ton sebze ve 6 milyon adet ekmek çöpe gidiyor. Gıda israfında ise oteller öne çıkıyor. Her yıl yaklaşık 214 milyar lira, “her şey dahil” büfeler kapsamında çöpe gidiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, otelleri bu konuda uyarmıştı.

Turizmciler harekete geçti

Bu çağrıları karşılıksız bırakmayan turizmciler, otellerdeki israfın verdiği maddi ve çevresel zararların önüne geçmek için harekete geçti. İsrafın özellikle “açık büfe”lerde gerçekleştiğini göz önünde bulunduran turizmciler “Turizm İşletmelerinde Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı”nı hayata geçirdi.

Afiyet olsun, israf olmasın!

Çalışmaları devam eden söz konusu proje kapsamında israf oluşumuna karşı otel yöneticileri, otel personeli ve müşteriler için çok yönlü etkinlikler ve çalışmalar gerçekleştirilecek. “Afiyet olsun, israf olmasın” sloganıyla otellerde israf hakkında afişler, bloknotlar, ilgi çekici tişörtler, tanıcı materyallere yer verilecek. Bununla birlikte ayrıca konserler, animasyonlar, paneller ve kampanyalar da düzenlenecek. Birçok kesimden de destek gören proje, belirlenen ilk 50 pilot otelde 2018 yılında uygulanmaya başlanacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha