Otelinizin mobil uygulamaya ihtiyacı yok!

Gizem Yücel
Gizem YücelArkadyas MICE İş Geliştirme Müdürü
25 Ekim 2018, 18:04

Amerikan otel online pazarlama ajansı Blue Magnet, 5 yıl önce bu iddia ile bir yazı yayınlamıştı. Bir dijital ajansın bunu söylemesi ne kadar garip değil mi? Hem de birçok neden sıralamış.

Sevgili üst düzey otel yöneticileri, bilhassa pazarlama departmanlarının karar vericileri, siz hiç size bir şey satmamaya çalışan ajans gördünüz mü? (Ben Google’da çalıştığım zamanlardan birini tanıyorum. Hatta kavga etmişti, çok büyük bir otelin CMO’su ile. Bütçeyi düşürmeleri için. Sonunda Londra’ya taşındı. Beyin göçü her yerde… Neyse, çenem düştü yine.)

5 yıl önce yazılmış bu yazıda haklı görüşler var. Ancak o günün şartlarıyla.

1.Mobil uygulama trafiği, mobil web kullanımından düşük olduğu için uygulamaya gerek yoktur.

Bugün artık geçerliliğini yitiren, en güçlü argüman olarak sundukları madde. Bu ve bundan sonraki maddede atıf vermeyeceğim. Hem bariz olduğu için hem yazıyı akademik bularak beni uyaranlar oluyor. İsteyenler bana ulaşabilir atıflar için.

2.Kullanıcılar haftada en çok 5 uygulama kullanıyor.

Günümüzde geçerliliği kalmayan bir madde daha…

3.Booking portallarının uygulamaları var. Onlarla rekabet edemezsiniz.

Bu durumun hâlen geçerliliği var. Tabii siz rakiplerle fiyat karşılaştırması ve oda uygunluğu sunmayı planlıyorsanız. Uygulama sizi ve konuklarınızı; otelinize gelmeden önce, oteldeyken ve otelden gittikten sonra iletişimde tutmak için gerekli.

4.Değerlendirme sitelerinin uygulamaları var. Onlarla rekabet edemezsiniz.

Tekrarlıyorum. Siz uygulamada kalabalık bir müşteri portföyüne seslenmeyeceksiniz. Herkes tek ve özel olmalı. Mobil uygulama, o kişi ve otelinize ait olmalı sadece. Yüzlerce otel arasından sizi seçip geliyor. Sapla samanı karıştırmayın. Tabii “değerlendirme sitelerini boş verin” demiyorum. Onlar sizin PR alanınız. Uygulama ise, birebir iletişim kanalıdır.

5.İnsanlar mail ve uygulamalardan sıkıldı.

Valla ben de sıkıldım. Seçtiğim markayla aramda hayran-fan ilişkisi istemiyorum. Tam da bu sebeple, işime yaramayan bir mail, uygulama, vs. zamanımı çalamaz.

Çok basit bir şey yapın: Müşterinin yerine kendinizi koyun. O zaman her şey şeffaflaşıyor.

Bu yazıya, bugünün araştırma sonuçları ile karşı çıkıyorum. Her otelin mobil uygulamaya ihtiyacı vardır. Fakat bu tür bir yazılımı, pazarlama bilen gözle geliştirmek elzemdir.

Unutmadan: Dünya’da 7 milyar insan, 3,5 milyar diş fırçası ve 5 milyara yakın cep telefonu var. Yorumu size bırakıyorum.

Mobil uygulamalara dair görüş ve deneyimlerinizi merak ediyorum. Birkaç afacan hikâye duymuştum. Lütfen kimsenin size sadece bir şey satıp para kazanma motivasyonu ile fatura kesmesine izin vermeyin. Paranıza, zamanınıza ve yöneticiyseniz şirket içi prestijinize yazık.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Özgür Zan
31 Ekim 2018, Çarşamba 02:48
Gizem Hanım. Paylaşımınız için teşekkürler. Ajansın tespitleri geçerli değil. Argümanları hatalı. 1. Mobil uygulama trafiğinin düşük olması ile mobil uygulama ihtiyacı olmamasının arasında bir bağlantı yok. Önemli olan "kullanılabilirlik". Bu hatayı Facebook zamanında yaptı. Mobil uygulama yerine mobil web geliştirdiler. Sonuçta başarısız oldular ve bunu kabullendiler. Sonrasında mobil uygulamaya döndüler ve tekrar başarılı oldular. 2. Doğru ama eksik bakış açısı. İnsanlar app'leri artık konuşmadan ve hızlı işlem için kullanırken artık taksi çağırma, yemek siparişi, bilet almak için telefon açmak yerine app kullanıyorlar. 3-4. Booking ve değerlendirme için rekabet edilmez gibi gözükse bile konaklama sırasındaki deneyimle etkin rekabet edilir. 5- Hayır sıkılmadılar, hala çok yoğun kullanılıyor. Bu bağlamda Türkiye'de önemli bir yatırım yaparak küresel alanda rekabet eden bir çözüm www.getwebee.com geliştirdik ve tüm dünyada satıyoruz. Sonuçlar çok iyi. Otellerin gelirleri artıyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha