HIKVISION

'Otelin sahibiyim' diyemedim!

'Otelin sahibiyim' diyemedim!
13 Ekim 2019, 21:34
3 yıl önce Hırvatistan’da satın aldığı otelle turizm sektörüne giriş yapan Saran Holding'in patronu Sadettin Saran otelcilikte hedef büyüttü.

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran Hırvatistan’ın Split kentinde 3 yıl önce satın aldığı Le Meridien Lav adlı otelde Hürriyet Yazarı Cengiz Semercioğlu'na değerlendirmelerde bulundu.

Saran, Hırvatistan'ı tercih etmelerinin sebebini açıkladı. İş yaptıkları 67 ülkeden biri olan Hırvatistan’dan iş fırsatı geldiğini ve yaklaşık 1 seneye yakın araştırdıklarını belirten Saran, " Sonra kafamıza yattı ve oteli aldık." diye konuştu.

Sadece içini yenilemek için 45 milyon dolar harcadık

Saran oteli aldıklarında çok kötü durumda olduğunu içinin döküldüğünü belirterek sadece içini yenilemek için 45 milyon dolar para harcadıklarını söyledi.

Kumarhaneyi yıkıp odaya çevireceğiz

Otelde 380 oda bulunduğunu belirten Saran " Konferans merkezi ve kumarhanesi de bulunuyor. Biz şimdi o kumarhaneyi yıkıp orayı da odaya çevireceğiz. Böylece oda sayısı 400 küsuru geçecek." diye konuştu.

Le Meridien Lav Split Otel

Doluluklar çok yüksek

Otelin doluluk oranlarıyla ilgili de bilgiler veren Saran, "Yazları yüzde 98, kışları ise yüzde 60-70’lerde. Uluslararası bir otel olduğu için hep doluluğu var. Konferansa gelen çok olduğu için kışın da doluluk oranı yüksek. Gerçekten iyi bir yatırım oldu." diye konuştu.

'Saunaya giremezsiniz' dediler, 'Otelin sahibiyim' diyemedim

Saran, otel sahibi olmanın nasıl bir duygu olduğunu sorusunu da şöyle cevapladı: " Burası Türkiye gibi değil. Ben otele aldıktan 6 ay sonra geldim, daha öncesinde hiç görmedim. Dolayısıyla personel beni tanımıyor. İlk buraya eski eşimle birlikte geldim. Resepsiyonda sıra vardı, bekledim. Sıra bana gelince ismimi söyledim. Görevli ismimi duyunca sadece kafasını kaldırıp şöyle baktı o kadar. Patron gelmiş, kırmızı halı serelim durumu yok. Sonra buranın bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştik, tatilimizi bir gün daha uzatmak istedik. Resepsiyona inip söyledim. Bana “olmaz, oda yok” dediler. Ama hoşuma gitti, öyle demesi. mesela dün de spordan sonra saunaya girmek istedim. Görevli, “Üyeliğiniz yoksa giremezsiniz” dedi. Ben de “sahibiyim” diyemedim.

Otelciliği çok sevdim, büyüme niyetimiz var

Sadettin Saran yeni otel yatırım planlarıyla ilgili soruyu da şöyle cevapladı: " Otel yatırımımız yoktu. Ama daha önce Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci turizm acentasını satın almıştık. 5-6 sene sonra onu başka bir şirkete devrettik. Turizme o yatırımla girmiş olduk. Türkiye’de otel işini rakamsal olarak bir türlü denk getiremedik. Otelciliği çok sevdim. Şimdi başka yerlerde de otel bakıyoruz. Büyüme niyetimiz var.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha