Otel yıkılınca tarihi köprü ortaya çıktı

Otel yıkılınca tarihi köprü ortaya çıktı
10 Ekim 2019, 08:32
Bitlis’te dere üstünde bulunan binaların yıkılarak eski tarihi dokusuna kavuşturmak için yapılan yıkım çalışmaları kapsamında İl Özel İdaresine ait otel de yıkıldı.

Bitlis’te dere üstünde bulunan binaların yıkılarak eski tarihi dokusuna kavuşturmak, otantik görünümü sağlamak ve yerli ve yabancı turistleri bu bölgeye çekmek amacıyla Dereüstü Islah Projesi kapsamında yıkımlar başladı. Projenin hayata geçirilmesiyle ilk olarak mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan halk arasında Hanedan Otel olarak bilinen otelin yıkımı için 30 gün süre belirlenmesine rağmen çarşı esnafını ve vatandaşları biran önce rahata kavuşturmak amacıyla yıkım çalışması hızlandırılarak 10 gün içerisinde yıkım tamamlandı.

Hatuniye Köprüsü ortaya çıktı

Yıkımın tamamlanmasıyla birlikte çarşı merkezindeki tarihi eserlerden olan ‘Hatuniye Köprüsü’ ortaya çıktı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte diğer eserlerinde ortaya çıkması ve dere üstünün temizlenip ıslah edilmesi sonucunda çarşı merkezinin bugünkü halinden çok daha güzel bir yapıya sahip olacağı belirtiliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha