Otel yatırımlarında son durum

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
01 Haziran 2019, 16:56

Ekonomik daralmanın öngörülenden daha derin olması yeni otel yatırımlarının hız kesmesine neden olmaktadır. Arsa ve inşaat maliyetlerinin artması yatırımın geri dönüşünü yavaşlatmakta ve geciktirmektedir.

Talep, arz ve piyasa dengesi dikkate alınarak yapılan otel yatırımlarında daha rasyonel sonuçlar çıkmaktadır. Yatırım öncesi piyasa araştırması ve finansal fizibilite çalışması mutlak suretle yapılmalıdır. Ayrıca diğer önemli bir husus ise proje disiplinidir maalesef çoğunlukla proje süreçleri ile inşaatın eş zamanlı olarak tamamlanması hedeflenen yatırım maliyetinin üzerine çıkılmasına neden olmaktadır.

Yaşanan ekonomik daralma yatırımcıya kısmen belirtmiş olduğum konularda daha dikkatli olmayı öğrettiğini söylemeden geçmemiz haksızlık olur.

Yatırımcılar en az 5 yıl daha Antalya ve İstanbul’da 5 yıldızlı otel yatırımı yapmaktan uzak durmalıdır.

Antalya ve İstanbul’un konaklama sektörü piyasa görünümü dikkate alınarak hazırlanan kısa, orta ve uzun vadeli projeksiyonlarda 5 yıldızlı otel yapmak şu an için fizıbıl çıkmamaktadır. 5 yıldızlı otel yatırımlarında geri dönüş süresi 20-25 yıl arasında değişmektedir.

Antalya ve İstanbul için verilecek teşvik ve desteklerin yenileme kapsamlı olması otellerin rekabet gücünün artırılması yönünde olmalıdır.

Otel yatırımına doymuş şehir ve bölgelerde çarpık yapılaşmanın önüne geçilerek kentsel dönüşüme hız verilmesi ve akıllı destinasyon yatırımı yapılmalıdır.

01 Haziran 2019’ da Resmi Gazetede yayınlanan Turizm Tesisleri Yönetmeliği sektörün geleceği için kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Turizm tesisi türlerinin gelişmesine olanak sağlanması, mevcut turizm tesislerinin geliştirilmesi, turizm tesislerinin asgari niteliklerinin belirlenmesi, bu tesisler arasında standart birliğinin sağlanması, kalitenin korunması, sürekliliğinin sağlanması ve yükseltilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi açısından önemlidir.

Yönetmelik; turizm tesislerine turizm belgesi verilmesine, bu tesislerin yönetim, personel ve işletme özellikleri ile uymak zorunda oldukları fiziki şartların ve işletmecilik esaslarının belirlenmesine, tanıtım, bilgilendirme ve uygulanacak fiyat tarifelerinin onaylanmasına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Şehir otelciğinde yeni trend dört yıldızlı iş otelleri ve servisli rezidanslar olarak ön plana çıkmaktadır. Tatil beldelerinde termal ve sağlık oteli yatırımları dikkat çekmektedir. Ayrıca yeşil yıldızlı çevreye duyarlı tesisler enerji verimliliğinde etkin rol oynamaktadır.

Doğru zamanda doğru yatırımlar yapılması dileğiyle.

Sağlıcakla kalın…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha