Otel ücretlerine yapılması gereken zam oranını açıkladı

Otel ücretlerine yapılması gereken zam oranını açıkladı
10 Şubat 2022, 14:37
Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan turizmdeki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) Akra Hotel’de gerçekleştirdiği toplantıda Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan “2022’de Türkiye ve Dünyada Turizm” konulu konuşma yaptı.

Turizmciyi ciddi bir gider krizi bekliyor, fiyatların yüzde 15-18 artması lazım

Hasan Ali Ceylan, Türkiye’de turizm işletmelerinde 1,1 milyona yakın yatak kapasitesi bulunduğunu, bunun 500 bininin belediye belgeli olduğunu söyledi. Türkiye’ye gelen turistin yüzde 30’unun Antalya’yı tercih ettiğini hatırlatan Ceylan, pandemi nedeniyle dünyada birçok ürünün fiyatının arttığını ancak seyahat fiyatlarının artmadığını belirtti. Ceylan, şöyle konuştu. “Turizm otel ve tesislerinin yapım ve yenileme maliyetleri ciddi oranda arttı. Bizler daha önce ortalama bir odayı arsa maliyetlerinden bağımsız olarak 50 bin Euro ile 65 bin Euro arasından mal ederken şu anda görülüyor ki 75 bin ile 100 bin Euro arasından yeni maliyetler ortaya çıkacak. Mevcutta yapılmış olan otellerin ve tesislerin değerinin artması gibi pozitif bir etki yaratırken yeni yapılacak tesislerin veya tadilatların da önünde bir engel olarak kenarda duruyor. Enerji maliyetleri 2-3 kat arttı. Tabi bunlar turizm sektörünün karşı karşıya kaldığı sıkıntılar. Ciddi manada elektronikten emtiaya kadar her türlü ürünün fiyatı artarken turizmde fiyatların artmadığını görüyoruz. Bu şekilde devam etmesi halinde 2022 yılında turizmi ciddi manada bir gider krizi bekliyor. Turizm fiyatlarında artış olmaz ise sektörde sıkıntılı bir dönem olur. 2022 fiyatları yüzde 15-18 artması gerekiyor.”

Fiyatlarda artış olmazsa sayılar iyi olsa bile turizmciyi daha kötü bir yıl bekliyor

2020 yılında Euro kurunda artış ya da turizm fiyatlarında artış olmazsa turizmciyi 2019’dan daha kötü bir yıl beklediğine dikkat çeken Hasan Ali Ceylan, “Buna istinaden geçen yıl yüzde 1 KDV’yle çalıştığımız sezonda yüzde 8 KDV’yle çalışacağız. Yani yüzde 7’lerde zam bile yapsak devlete KDV olarak dönecek. Kısaca benim öngörüm herhangi bir turistik tesisin 2022 fiyatlarına yüzde 15-18 arasından bir zam yapamaması halinde 2019’dan daha kötü bir yıl turizmciyi bekliyor olacak, sayılar iyi bile olsa” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha