Otel rezervasyonlarında görülmemiş düşüş

Otel rezervasyonlarında görülmemiş düşüş
23 Aralık 2019, 08:25
İtalya'nın kanallarla çevrili kenti Venedik'te geçen ay yaşanan olağanüstü su baskınlarının ardından bu hafta sonu yine su baskını bekleniyor.

Venedik'te 12 Kasım'da deniz seviyesinin 187 cm yükselmesi sonucu son 53 yılın en büyük su baskını yaşanmıştı. Bu hafta sonu kentte su seviyesinin 120-130 cm yükselmesi bekleniyor.

Deniz suyu seviyesindeki 110 santimetrelik bir artış kentin yüzde 12'sini, 140 santimetrelik artış ise yüzde 59'unu sular altında bırakıyor.

Rezervasyonlar yarı yarıya düştü, 11 Eylül'de bile böyle olmamıştı

Venedik'teki su baskınlarının yol açtığı korku nedeniyle kentteki otellerde rezervasyonların neredeyse yarısının iptal edildiği açıklandı. Venedik Otelciler Derneği'nin açıklamasına göre, geçen ayki su baskınları sonrası bir ay içinde rezervasyonların yüzde 45'i iptal edildi.

Dernek, geçen yılbaşı döneminde kentteki otellerin yüzde 100 doluluk oranına sahip olduğunu, bu yıl ise yılbaşı dönemi doluluk oranının yüzde 50'nin altında kaldığını belirtti.

Dernek Başkanı Vittorio Bonacini Bonacini, "Kasım ortasındaki tarihi sellerin ardından rezervasyonlarda daha önce görülmemiş bir düşüş oldu. (11 Eylül 2001'deki) İkiz Kuleler'e saldırılardan sonra bile böyle bir şey yaşanmamıştı" dedi.

Venedik Otelciler Derneği yöneticileri dün düzenledikleri basın toplantısında, su baskınlarının yol açtığı korkunun abartılı olduğunu, kentte seller yaşansa bile genellikle birkaç saat içinde suların çekildiğini ve durumun normale döndüğünü söyledi.(BBC Türkçe)

Etiketler:Venedik otel sel
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha