Otel oda kilit sistemlerinde bağımlılığı bitiren teknoloji: Technolife

Otel oda kilit sistemlerinde bağımlılığı bitiren teknoloji: Technolife
04 Haziran 2019, 10:29
İstanbul Fatih’te bulunan Barın Otel’in sahibi Ayhan Hacıbektaşoğlu, Technolife’ın yazılımı sayesinde otelindeki manyetik kart maliyetlerini azaltıp, oda satışları üzerinde tam kontrol sağladı.

Yazılım teknolojisinin gelişmesi otellere de büyük kolaylık sağlıyor. Oteller için hayati öneme sahip oda kapılarındaki teknoloji de büyük değişim geçiriyor. Türk yazılım mühendislerinin kurduğu Technolife bir ilke imza atarak wifi üzerinden web tabanlı yönetilebilen ve online veri aktarımı yapabilen kapı kilit sistemleri geliştirdi. Sistem, odalardaki tüm kapı açma hareketleriyle ilgili bilgileri, hangi odaların hangi kartla açıldığını, hangi odanın boş hangisinin dolu olduğunu otel sahiplerinin telefonuna gönderiyor. Bu sayede kötü niyetli personelin otel yönetiminden habersiz kısa süreli oda satışlarının önüne geçilmiş oluyor.

Kilit firmalarına bağımlılığı bitiriyor

Otellerin kilit firmalarına olan “manyetik kart” bağımlılığına da son veren sistem sayesinde oteller piyasadan makul fiyatlarla ulaşabilecekleri manyetik kartları kullanabiliyor.

“Kart maliyetimiz dörtte bire düştü”

2008’den bu yana Technolife firmasıyla çalışan İstanbul Fatih’teki Barın Otel’in sahibi Ayhan Hacıbektaşoğlu kullandıkları sistemden çok memnun olduklarını ifade etti. Sistem sayesinde kart maliyetlerinde önemli bir miktar tasarruf sağladıklarını belirten Hacıbektaşoğlu, Technolife firmasının ürününü kullanmaya başladıktan sonra hiç teknik servis çağırma ihtiyacı duymadıklarını da sözlerine ekledi. Firmanın oteldeki mevcut kapı kilit sistemini değiştirip farklı kartların kullanılmasını sağladığını belirten Hacıbektaşoğlu, “Adaptasyonu da kendileri yapıyor. Kapıdaki sisteme ufak bir alet takıyorlar onunla kapı kilit sisteminin hepsini değiştirebiliyorlar. İlk başta biraz külfetli gibi görünüyor, ama daha sonradan yedek kartlara ödenen parayı hesaplarsanız kat be kat daha ucuza mal etmiş olabiliyorsunuz. Oteller için oldukça avantajlı bir sistem. Bu sistemi tavsiye ettiğimiz Laleli’deki birkaç otel daha kullanmaya başladı. Hepsinden de olumlu geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

İlk kapı kilit dönüşümünü 850 oda otelde yapmış

Mühendislik firması olan Technolife şirketinin bünyesinde biri elektronik iki yazılım mühendisi olmak üzere 3 mühendis çalışıyor. Turnike, güvenlik ve kartlı geçiş sistemleriyle ilgili yıllardır Araştırma Geliştirme faaliyetleri yürüten firma otellerden eğitim sektörüne akaryakıt sektöründen aqua parklara kadar birçok sektöre hizmet veriyor. Firma bazı kilitlere yönelik özel elektronik kart üretip direk dönüşümle otellerin mevcut kilit sistemini de yenileyebiliyor. Turizm sektörüne 2.5 yıl önce kapı kilit sistem dönüşümü hizmeti vermeye başlayan firma ilk kapı kilit dönüşümünü Gürcistan Batum’da 850 odalı otelde yapmış. Ardından 1100 odalı otele daha hizmet veren firma Türkiye’de de farklı bölgelerde otellerin kapı sistemlerinin tedarikini de yapıyor.

Yorumlar
Intercontinental
22 Mayıs 2020, Cuma 01:11
Kapı kartlarına olan bağımlılığı bitiriyoruz demek kilit güvenliğini bitiriyoruz demek oluyor. Siz o kilide bir şekilde erişim sağlıyorsanız kilit hacklenebilir demektir. Biyokart kilitler müşteri güvenliği açısından erişime kapalı olmalıdır, bildiğim kadarıyla sistemin kendi kartları sistemle entegre bir kaç aşamalı şifre barındırıyor, aşamalar sayesinde dış müdahale olasılığı sıfırlanıyor ki bunun maddiyatla ölçülemez bir karşılığı vardır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha