Otel misafirleri için yerli çözüm geliştirdi, 14 ülkeye yayıldı

Otel misafirleri için yerli çözüm geliştirdi, 14 ülkeye yayıldı
28 Kasım 2019, 19:53
1999 yılında Türkiye’de kurulan ilk mobil yazılım firması olan Done İletişim, geliştirdiği Webee uygulamasıyla 14 ülkede 120 otele ulaştı. Firma, önümüzdeki dönemde Avrupa’da satış ofisi açarak büyümeye devam edecek.

Done İletişim'in geliştirdiği Webee çözümü sayesinde oteller kendi markalarına ait bir mobil uygulamaya sahip oluyor. Done İletişim ve Bilgi Sistemleri CEO'su Dr. Özgür Zan otelin mobil uygulamasını indiren otel misafirlerinin her türlü ihtiyaç ve taleplerini cep telefonları üzerinden otele anında gönderebildiğini vurguladı.

Oda kapısını telefon açıyor, müşterinin dilinden anlıyor!

Zan'ın verdiği bilgiye göre uygulama sayesinde müşteriler odalarına giriş için kapı kartı kullanmak yerine cep telefonlarını kapıya yaklaştırarak içeri girebiliyor. Menü’den fiyat ve fotoğrafları görerek yemek seçimi ve odaya yemek siparişi, SPA ve restaurant rezervasyonu yapabiliyor, oda hizmetleri için taleplerini bildirebiliyorlar, taksi/vale çağırma gibi hizmetleri app üzerinden isteyebiliyor. Aynı zamanda ön büro, butler veya concierge ile telefon üzerinden yazışarak da bildirilebiliyor. Misafirin kullandığı cep telefonunun diline göre otomatik çeviri sistemi ile konaklama yaptığı ülkenin lisanını bilmeyen misafirler dahi her otel ile rahatça iletişim kurabiliyor. Aynı zamanda otellerin ödemeleri de 3D Secure sistem üzerinden alınabildiği için otellerdeki kredi kartı harcamalarına itiraz nedeniyle oluşan ve charge back adı verilen geri ödeme maliyeti ortadan kalkıyor.

Oda dışı satış gelirlerini artırıyor, kapı kartından büyük tasarruf sağlıyor

Özgür Zan, WeBee sayesinde müşteri otellerin sağladığı faydaları şöyle sıraladı: Memnun olmayan misafirlerin otelde konaklama yaparken tespit edilerek anında otele bildirilmesi mümkün oluyor bu sayede çevrimiçi itibar sitelerinde değerlendirme puanları artıyor. Örneğin, TripAdvisor’da ortalama 4,6 yıldız; Booking.com ‘da ortalama 9,4 puan alınıyor. Oda dışı satış gelirlerinde artış (oda başına aylık 36 USD) Doğrudan oda satışı sayesinde satış komisyonlarında düşüş (%20). Geri dönmeyen kapı kartlarının maliyeti düşüyor (%50) Alakart restaurant rezervasyonlarının dijitale dönüşmesi sayesinde operasyonel verimlilik sağlanıyor. Charge-back sistemi yüzünden oluşan beklenmeyen gelir kaybı ortadan kalkıyor. Müşteri memnuniyetinde artış ve tekrar eden misafir oranlarında artış sağlanıyor.

2.5 milyon dolar yatırımla kuruldu, yabancı rakiplerini solladı

Done İletişim CEO'su Dr. Özgür Zan, Webee'yi 8 aylık bir pazar araştırması ve 3 yıllık bir geliştirme süreci sonunda 2.5 milyon doların üzerinde bir yatırım ile hayata geçirdiklerini ifade etti. WeBee çözümünün kullanıcı dostu ve %100 native geliştirilen mobil arayüzleri, mobil pazarlama yazılımı ile desteklenen, kolay ve kullanışlı yönetim arabirimleri ile uluslararası rakiplerinden ayrıldığını belirten Zan, " Bu sayede uygulamamız Tourism and Hospitality Awards tarafından yılın “Misafir Etkileşim Platformu” ödülüne layık görüldü. 14 ülkede yüzlerce farklı otel ve marka tarafından kullanılan çözüm sadece teknoloji sunmuyor. Aynı zamanda mobil uygulamanın indirilmesi ve misafir etkileşimini arttırmak adına, otellere ücretsiz bir şekilde müşteri başarı programı sunarak, en iyi stratejileri paylaşıyor tanıtım ve pazarlama adına işe yarayan fikirler veriyor ve eğitimler düzenliyor. Çözüm içerisinde yer alan ve TÜBİTAK destekli yapay zeka yazılımı da özellikle rakiplerine karşı önemli bir avantaj sağlıyor. Çözüm ilk defa yurtdışında akıllı otel konsepti ile uygulanmış ve oda içerisinde TV, havalandırma, ışık sistemi ve kapı giriş sisteminin yönetimini mobil app üzerinden yapılmasını sağlamıştır."

Travel Turkey'de güvenli ödeme altyapısını da tanıtacak

Done İletişim, 5-7 Aralık 2019’da İzmir’de gerçekleşecek Travel Turkey İzmir fuarında stand açacak. Fuardaki standlarını ziyaret edecek tüm ziyaretçilere sistemin nasıl çalıştığına dair demo yapmayı ve soruları yanıtlamayı planladıklarını belirten Zan, " Aynı zamanda mobil ödeme konusunda oteller için geliştirdiğimiz güvenli ödeme altyapısını da sunacağız." diye konuştu.

Avrupa'da satış ofisleri açarak büyüyeceğiz

WeBee'nin global ölçekte pazar lideri olmak üzere yola çıktığını ifade eden Zan, bu hedef doğrultusunda 2017 yılında yeniden yapılandıklarını ve sadece bu alana odaklanarak büyümeye başladıklarını ifade etti. Önümüzdeki dönemde Avrupa’da bir veya iki ülkede satış ofisi açarak büyümey ivmelenerek sürdürmeyi planladıklarını belirten Zan, " Ancak en önemli başarı kriterimiz anlaşmalı otellerimize maksimum değer üretmek. Otel müşterimizden, sektörden gelen geri bildirimleri çok önemsiyoruz. Ürünümüzü sürekli bu doğrultuda güncelliyoruz. Teknoloji olarak ülkenin en iyi ekiplerinden birine sahibiz çünkü Done olarak Türkiye’deki ilk mobil yazılım firmasıyız. 1999 yılından bugüne her türlü mobil cihaz üzerinde yazılım geliştirdik. Bunlar Palm cihazlardan tutun, Nokia telefonları, Blackberry vs. de dahil. Her zaman kullanıcı deneyimini önde tutarak basit, anlaşılır, görsel estetiği yüksek, kullanım kolaylığı yüksek mobil ürünler geliştirdik. Bu güçlü özelliğimizi koruyoruz." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha