Otel klimaları koronavirüs yayar mı?

Otel klimaları koronavirüs yayar mı?
02 Haziran 2020, 16:42
Otellerin merkezi klima sistemleri, enerji tasarrufu sağlamak için, ortamdaki havayı kullanmaktadır. Bu durumun da virüsün yayılmasına neden olduğu iddia edilmektedir.

Klimalar temelde ev tipi ve merkezi sistemler olmak üzere iki gruba ayrılır. Butik oteller, apartlar ve pansiyonlar dışındaki tüm yıldızlı ve standartlara uyan otellerde merkezi klima sistemi kullanılır. Merkezi klima sisteminde havalandırma kanallarıyla tüm otelin iklimlendirmesini gerçekleştirilir.

Merkezi sistem klimada, ortamdaki havanın tamamının dışarıya, dışarıdaki taze havanın da ısıtılıp/soğutularak iklimlendirme yapılacak ortama iletilmesi cihazların en sağlıklı şekilde kullanımdır.

Fakat özellikle son yıllarda enerji verimliliğini sağlamak için %100 taze hava kullanılmayan sistemler giderek yaygınlaşmıştır. Sistemin dışarıdan aldığı hava miktarı azaldıkça, yeni alınan havanın soğutulması veya ısıtılması için harcanan enerji miktarı düşmektedir.

Yaşanan coronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte iç ortam havasının tamamı dış ortama aktarılıp, iç ortama ise dışarıdan taze hava sağlanmasının gerekliliği çok daha iyi anlaşılmıştır.

Klimalara temiz hava alımı nasıl sağlanır?

Mevcut sistem üzerinde değişikliğe gidilerek ya da hava kalitesini arttıran ek cihazlarla bu çözümler sağlanabilir. Ayrıca mevcut sistemlerde kirleticilerin (bakterilerin, virüslerin ve özellikle uçucu organik bileşiklerin) varlığını azaltmak için; ultraviyole ışıklar, ultraviyole fotokatalitik oksidasyon, iyonizasyon, plazma, aktif karbon ve diğer bileşenler kullanılabilir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha