Otel devi Marriott'a 'veri' davası!

Otel devi Marriott'a 'veri' davası!
19 Ağustos 2020, 21:41
Teknoloji gazetecisi Martin Bryant, Marriott International'ın bir parçası olan Starwood Hotels aracılığıyla rezervasyon yaptıktan sonra kişisel verileri ifşa olan İngiltere ve Galler'deki mağdurlar adına toplu dava açtı.

Marriott International’a bağlı Starwood Hotel’in konuk rezervasyon veri tabanı hacklenmişti. Bunun sonucunda temmuz 2014 ile eylül 2018 arasında Marriott’a bağlı otellerde kalan yüz milyonlarca kişinin pasaport ve kredi kartı bilgileriyle kişisel verileri çalınmıştı. Teknoloji gazetecisi Martin Bryant, İngiltere ve Galler’de sayıları 7 milyon olduğu tahmin edilen mağdurlar adına Marriott’a karşı tazminat davası açtı. Bryant, 1998 Veri Koruma Yasası ve AB'nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyarınca Marriott'tan tazminat talep etti.

Sözcü'de yer alan habere göre, Marriott, 2018 yılında büyük bir skandalı ortaya çıkarmıştı. Temmuz 2014 ile eylül 2018 arasında Starwood'un konuk rezervasyon veri tabanı ihlal edilerek yüz milyonlarca otel misafirinin kaydına erişim sağlandığı tespit edilmişti. W Hotels, Sheraton Hotels&Resorts ve Le Meridien Hotel&Resorts gibi otellerin de etkilendiği skandalda, bu otellerde kalan kişilerin pasaport ve kredi kartı bilgileri çalınmıştı.

İngiltere'nin veri koruma düzenleyicisi olan Bilgi Komiseri'nin Ofisi, yapılan bir soruşturmanın ardından geçen yıl temmuz ayında Marriott'a 99 milyon pound ceza verme niyetini açıklamıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha